NARSİSİZM

Gonca Hanım,

Beni ancak siz anlarsınız.  Ben iki çocuk annesi, çok güzel bir kadınım. Şansızım ama, eşim bana hiç uygun değil. Beni haketmiyor. Çocuklarıma gelince, ben zaten onlarla uğraşmaktan bıktım. O babadan ancak bu çocuklar olur işte. Ciddi olarak ayrılmayı düşünüyorum, ama çalışmak bana zor gelir. Benim kadar alımlı, güzel bir kadın zaten çalışmamalı…Herkesten mükemmel olmak zor tabi. Ben okurkende zorlandım, hem zeki hem güzeldim…Liseyi bittirdim, benim gibi biri bu donanımıyla daha fazla okumasına gerek yok …Eşim zengin ama beni anlamıyor, anlayamaz zaten kapasitesi bana uygun değil…

Beni ona bağlayan tek şey maddi gücü zaten, çocuklar da garantim tabi…

Ayrılırsam eşimden gerçekten mal varlığının yarısını alabilir miyim, ayrıldıktan sonra kazandıklarına ortak olabilir miyim

Değerli Danışanım

Bütün bunları benimle paylaştığın için çok teşekkür ederim. Siz tam bir NARSİSİZM örneğisiniz. Narsisizm ciddi bir kişilik bozukluğudur. Bütün özelliklerini taşıyorsunuz, kendinize aşıksınız, o denli aşıksınız ki, ne eşinizi, ne de çocuklarınızı sevemiyorsunuz. Muhtemelen kimseyi tam olarak dinlemez yada sizinle konuşanların sözlerini hatırlamazsınız, sadece sizin düşüncelerinizin önemi vardır. Ancak konular ve konuşmalar sizi övecek cinsteyse ilgilenirsiniz, sizi öven kişilerle birlikte olursunuz. Dünyada tek sizin sorunlarınız vardır. Kimsenin sorunlarıyla ilgilenmez, dinlemezsiniz. Kimseyi beğenmezsiniz, sizin dışınızda herkesin bir kusuru vardır. Sizin sadece kendi kurallarınız vardır. Kendi kurallarınızı bile menfaatleriniz doğrultusunda anında değiştirirsiniz. Utanç duygunuz da muhtemelen pek gelişmemiştir.  Sizin yaptığınızı başkası yapsa, eleştirir ama yaptıklarınız sizin için kusursuzdur.

Durmadan eleştirir ama asla eleştiriye gelmezsiniz, kimseyi beğenmez ama sonsuz beğenilmek istersiniz.

Sizin yanınızda kimse övülüp, beğenilemez. Sizin dışınızda herkesin art niyeti vardır.

Sorumluluk almaktan kaçınırsınız, o yüzden, evlatlarınızla bile ilgilenmezsiniz. O dak noktanız sadece kendiniz olursunuz. Herzaman suçsuzsunuzdur. Kimseyi dinlemezsiniz

Kolay öfkelenirsiniz, asla bir narsisitle tartışmanızı önermem, hep zararlı çıkarsınız. Rezil olmaktan korkmazlar o yüzden sizi de rezil ederler.

Gelişime kapalıdırlar, öğrenmezler…Bilgi sahibi olurlarsa ne kadar yetersiz olacaklarını farkedeceklerinden hep öğrenmekten kaçınırlar, zor ilerlerler ama kendilerini hep zirvede görürler. Üniversite bitirseler bile proföser olmakları, lider olmaları zordur. Ama onlar kendilerini sanal olarak en üstte görürler. Bu yüzden bilgeye değer vermezler.

İnançları yoktur, inançları bile kendi mantıklarına göre şekillendirirler. Hurefelere inanırlar, gerçekten uzaktırlar. Bu tip insanlar olmasa büyü olayı da olmazdı.

En güzel, en anlayışlı, en mükemmel kendileridir. Herkesin zayıf yönlerini dile getirirler. Pozitif düşünmezler, pozitif düşünce sadece kendileri için vardır.

Çevrelerinde kendilerini ilgilendiren herşeyi abartırlar. Abartı baş karakterleri dir. Onların başına gelen en küçük olay bile abartı kaynağıdır. Çözüm odaklı değil, abartı odaklıdır. Kendilerini ilgilendiren küçücük olayları bile saatlerce dönüp dolaşıp anlatabilirler.

Durmadan büyüklenirler, ben ile başlayan cümleleri çoktur. Hayatta kimse onlara layık değildir. Narsisistlerle iletişim  kurmanın en iyi rollü sevmediği kişileri kötülemektir.

Düşte yaşarlar, bu düşün odağı hep kendileridir. Ne yapsalar en başarılı onlardır, zeka, güzellik hep onlardadır. Eşi bulunmaz olduklarını düşünürler.

Herşeyi hakettiği duygular içinde yaşarlar.

Kendi çıkarları için en yakınlarını bile gözleri görmez. Kendilerini aşağı çekecek, gerçekle yüzleştirecek olan annesi, babası, kardeşi, evlatları, eşleri bile olsa onları hayatlarından uzaklaştırırlar.

Empati yoksunudurlar.  Kıskanç, sorumsuzdurlar, egoları tavandır. Onlar herşeyi hakeder.

Narsisitler yaşlandıkça azda olsa düzelme sağlayabilirler.

Bol bol selfi çekip, filitreleyip, sosyal medyada paylaşmaya meraklıdırlar. Hergün sosyal medyada görüntüleriniz paylaşıyorsanız, biraz durup düşünün.

DEĞERLİ DANIŞANIM

Malesef sen tam bir narsisit sin. Acil bir doktora danış.

Ben avukat değilim ama adalet yüksek okulun da da okuduğum için, hukukla ilgili soruna basitçe cevap vereyim. Eşinizle ne zaman evlendiniz, bu sürede ne kadar  mal elde ettiniz, boşanma nedeniniz ne, suçlu taraf kim…Boşanma anında bunlar belirlenmeli…

Doğal olarak, boşandıktan sonra eşinizle ortak bir işiniz yoksa tabi ki eşinizin kazancından pay alamazsınız.

Lütfen tedavi olun, önce kendiniz sonra çocuklarınız için…

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın