NASIL İLETİŞİM KURMALIYIZ

İletişim doğduğumuz andan itibaren çevremiz ve iç dünyamız ile kurduğumuz etkileşimdir. Yaşamımızı geliştiren en önemli kavramlardan biridir. Başarı anahtarıdır.

Kendimizi geliştirir ken, iletişimimizi de geliştirmeliyiz.

Şimdi size kendi deneyimlerim, eğitimlerim, okuduklarım, incelediklerim doğrultusunda iletişim konusunda yardımacı olmaya çalışacağım

-Yalan söylemeyin, olduğunuz kişiden farklı gibi davranmayın, bilmediğiniz konuları açıkça bilmediğinizi belirtin yada sessiz kalın. Her konu hakkında bilgimiz olamaz. Bilginiz yoksa susmak erdemdir, unutmayın. Yalan söyleyen, palavracı kişileri kimse ciddiye almaz.

-Tartışma, münakaşa çıkacak konulardan uzak durunuz. Din, siyaset vb. Konular tartışmaya neden olacak konulardır. Özellikle tanıdığımız kişilerin duyarlı olduğu konular var ise hiç açmamalı, açılmış ise hemen kapamalıyız. Ses yükselen ortamlardan uzak durmalıyız. Sözün kırdığı kalp artık bize düşmandır unutmayın.

-Nasihat ederken ölçülü olun, nasihat vermek sizi memnun eder, karşı tarafa içinse hoş değildir. Mutlaka nasihattan sonra bu senin hayatın saygı duyuyorum onun için bu nasihatta bulundum, deneyimlerimi seninle  paylaşmayı arzu ettim deyin. İnsanlar nasihat yerine yaşayarak öğrenmeyi tercih ederler.

-Övünmeyin, gösteriş yapmayın, mal varlığınızı göstermeyin, bilgi verirken bile ölçülü olun.

-Ziyaretlerinizi kısa tutun, zaman herkes için değerlidir. Zamanı kendiniz ve birlikte olduğunuz kişiler için iyi kullanın.

-Eleştirici olmayın, her gün 5 kişiye iltifat edin. Bu size insanların kusurlarını değil,  olumlu yollarını görmeyi öğretecektir. Yeni yetişen nesil, güzellik  değil, kusur görmeye adepte olmuş durumda. Oysa bizi iletişimde başarıya götürün, güzel sözler, güler yüz, nezaket, kibarlıktır. Eleştiri dili zor bir dilidir. Doğrusunu bulmak zordur. Oysa iltifat dili kolay bir dildir. Kalp kazandırır. Olayların,  insanların, yerlerin, cisimlerin, doğanın, dünyanın, evrenin,  hayatın önce olumlu iltifat gerektiren yönlerini görelim. Dünya hem bize hemde çevremize çok güzel görünecek.

-İnsanların konuşurken gözlerinin içine bakın, ama göz teması önemli bir temastır. Hiç bakmaz iseniz, ben sizi önemsemiyorum demektir. Göz iletişimi 3sn ile 8 saniye arasında olmalı. 3 saniyeden az seni önemsemiyorum. 3sn ile 8sn arası seninle iletişim halindeyim demektir. 8 saniyeden fazlası ise amacının dışına çıkar. Ya nefret yada sevgiyi belirtir ki..Bu ikisi de ileşitimi zora sokabilir.

-İletişim halindeyken bol bol gülümseyin, bunu içtenlikle yapın, gülümseme bütün kapalı kapıları açar,  sesinizi yumuşatır. Sevimli olursunuz. Güven verirsiniz.

-İsimleriyle insanlara hitap edin, isimde zorlanıyorsanız makamları var sa o şekilde de hitap edebiliriz. Doktor bey, avukat hanım,mühendis bey vs. Gibi. Ama hiç biri isim kadar etkili olmaz.

-Daha önceden izah ettim, insanlara iltifat edin, övgülü davranın bunu herkesin önünde toplulukta yapabilirsiniz ama birini eleştirecekseniz mutlaka bunu yalnız iken yapın.

Kimseyi topluluk önünde eleştirmeyin. Düşman kazanırsınız.

-Sevgi kelimesini kullanmaktan kaçınmayın. Sevgi evrenin sırrıdır. Sevgi sözcüğünün olduğu yerde, şiddet, öfke, kavga, sinir yoktur. Bize sevmemeyi öğretiyorlar…Bu yanlışı değiştirme zamanı geldi. Sevin ve sevdiğinizi dile getirin. Biriyle hoş vakit geçirdiyseniz, teşekkür edin ve o kişiyle birlikte almaktan memnun olduğunuzu o kişiye  belli ediniz.

İnsan oğlu ölümlü unutmayın, sevgiyi söylemek için geç kalmayın

-İnsanlara değer verdiklerini gösterdiğiniz jestler ile belli ediniz.. Görünce memnun olduğunuzu belirtin. Halini hatırını sorun, aileleriyle ilgilenin, hobilerini bilin…Bir toplantıda bir kişiye yer ayırmanız bile ona verdiğiniz değeri gösterir ve düzgün iletişimi destekler

-Çevrenizdeki insanların görselliğiyle ilgilenin. Kıyafet, saç, makyaj,  traş, güzellik emek ister. Bu emeği gördüğünüzü dille ifade edin.

-Şık ve güzel giyinin…Her devirde ye kürküm yedir. Yerine göre giyinin, en güzel giyimin temiz giysi olduğunu unutmayın. Şık bir kıyafet hem kendinize hem çevrenize gösterdiğiniz saygının işaretidir.

-İlk görüşmede insanlar hakkında karar vermeyin, yanılabilirsiniz. İlişki emek ister, emek ile gelişir yada törpülenir. Deneyimler her kişiye göre farklıdır. Bu insan ilişkilerinde de bu şekildedir. Size olumlu gelen olaylar bir başkasına itici gelebilir yada tam tersi olabilir.

-Kişileri arayın, ziyaret edin, küçük hediyeler verin. Hediye vermek SÜNNETTİR . Hediye karşı tarafın sizi hatırlamasını sağlar ve olumlu duygular yükler.

-İyi dinleyici olun, karşı taraf dinlendiğini hissetsin. Kibar, sabırlı ol, karşı tarafın tavrı ne olursa olsun, sizin tavrınız her zaman kaliteli olsun. Kalitenden hiç bir şekilde  ödün verme, tartışma bile zarafet içinde yapılabilir. Doğru zamanda, doğru yerde, doğru kelimeler ile konuşun.

-Misafirlikte mutlaka yediğiniz yemeği beğenin, ister evde ister dışarda davetli olun. Yemekten hiç hoşlanmasanız bile bunu dile getirmeyin, gruba uyun. Gidilen mekanı beğenmemek, yemekleri eleştirmek organizasyonu yapan kişileri çok kırar. Bundan kaçının alt tarafı bir öğün yemek, zarafetinizi, kibarlığınızı koruyun.

BAŞARILI İLETİŞİMLER DİLERİM.

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın