ÖFKE,

Öfke kısaca, engellenme, incinme, gözdağı, baskı vb. Gibi durum karşısında gösterilen saldırganlık tepkisi, kızgınlıktır.

Biz şimdi öfkeyi inceleyelim. Her insan öfkelenir, zaten tepki vermeniz gereken durumlarda tepki vermiyorsanız, o da psikolojik bir sorundur. Biz burada öfke kontrolünden bahsedeceğiz.

Öfke hangi aşamada kişiye, çevresine zarar verir, kontrol edilebilir mi, tedavisi var mıdır

Bir çok negatif duygu ile gelişebilen güçlü bir his karşısında bazı insanlar kontrolünü sağlamakta güçlük çekebilir, tepkileri ortalamaların üzerindedir.

Öfke kontrol bozukluğu günümüzde en sık yaşanan psikolojik rahatsızların başında gelir. Çoğu zaman öfke kontrol bozukluğu kişinin bakış açısından kaynaklanır. Kontrolsüz öfke şiddeti getirir. Şiddet içeren öfke,  psikolojik ciddi bir problemdir, altında çok fazla neden yatar. Öfke kontrolsüzlüğünde, yaşanan olaya farklı bir anlam yüklenir kısaca bizi öfkelendiren olay değil, olay hakkındaki düşüncelerimiz, olaya ve o duyguya deneyimlerimizle kurguladığımız anlamdır.

Yoğun duygu  ile bağdaştırdığımız ilişki biçimidir.

Kendini üstün görme, suçun cezasız kalacağı inancı da öfke kontrolsüzlüğünün bir başka nedenidir. Akıl hızla muhakeme yapar, karşı daki kişi kim, ona gücüm yeter mi, zararım yada karım  ne olur göze alabilecek durumdaysa şiddete başvurur…Genelde öfke kontrolü olmayan kişiler kendilerinden zayıf kişilere şiddet uygulama eğilimdedirler.

Toplum şiddeti destekler, kızına tecavüz edeni öldürdü, karısını ihanet yüzünden bıçakladı vs. Bu haberler bu tarz kişilerin alt benliklerinde yer alabilir. Bu tip haberler saldırganlık oranını artırabilir.

Film, dizi, roman vs. Kahramanları kötü örnek teşkil  edebilir bu örnekler özellikle yetişme çağındaki çocukları etkiler. Bu  yüzden ebevyler çok dikkatli olmalıdır.

Öfke zorda olsa kontrol edilebilir, öfkeyi kontrol etmeyi öğrenebiliriz,

Sevgi, hüzün, dışlanma, sevinç gibi öfkede her normal  insanda var olan bir duygudur. Ölçü dahilinde bedeni de olumlu etkiler.

Burada öfke duygusunu, deneyimlemek, kendine ve başkasına zarar vermeyecek şekilde ifade edebilmektir. Çoğumuz bu konu da hiç sorun yaşamayız, kimimiz kendi öfkemiz ile problem yaşarız.

Bu durumda olaylara farklı bir açıdan bakabilir isek, öfke kontrolünü de sağlamaya başlayabiliriz. Öfke ile kurduğumuz bağı değiştirmemiz gerekir. Öfke duygusu geldiğini farketme bu aşamada  çok  önemlidir. Karşılaştığımız iyi, kötü, olumlu, olumsuz her olayı sakince algılamaya çalışmak, kontrol altına almak için  yeniden değerlendirmek şarttır.

Öfke kontrolüne sebep olan an be an şiddeti artırıran çarpıttığımız duygularımızdır. İlk önce neye sinirlendiğimizi, sebebini, bu olaya neden bu  şekilde tepki verdiğimizi, bizdeki izlerini, bizi bu duygunun neden incittiğini saptayıp, bununla yada bunlarla baş etme yollarını bulmalı eğer bulmakta zorlanıyorsak bu konunun uzmanından mutlaka  destek almalıyız.

Öfke duygusu, duygusal, uyarıcı bir tepkidir.

Öfke bir problem çözme aracı değildir tam tersine öfke problemleri çözümsüz hale getiren bir duygudur. Başkalarını kontrol etme yolu suçlama yolu değildir.Haklı olma  yolu hiç değildir. Öç alma, intikam alma yolu da değildir.

Öfke, aslında bir çeşit kendimizi savunma yoludur. Öfke kontrolü olmaması bir çok suçun , yıkılan yuvaların , problemli yetişen çocukların,  sevgi kazanmamanızın en büyük  nedenidir.

LÜTFEN ÖFKE KONTROL  PROBLEMİ YAŞIYORSANIZ, GEÇ KALMADAN BİR UZMANDAN DESTEK ALIN.

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın