Organize Sanayi’de çalışan kişi sayısı 30 bine çıkacak

Ortak Akıl Toplantıları’nın 21’inci durağı Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi oldu.. Halkbank ve Turkishtime ortaklığıyla düzenlenen toplantının moderatörlüğünü Şeref Oğuz üstlendi. Balıkesir iş dünyası, büyüme planları yapan OSB’de istihdamın 30 bine ulaşabileceğini dile getirdi.

Halkbank ve Turkishtime’ın organize sanayi bölgelerinde gerçekleştirdiği “Ortak Akıl Toplantıları”nın 21’incisi Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde (BALOSB) yapıldı.
Gazeteci Şeref Oğuz’un moderatörlüğünde düzenlenen toplantıda, Balıkesirli sanayiciler ile BALOSB’nin potansiyelleri, sorunları ve alınması gereken önlemler masaya yatırıldı.

Ortak Akıl Toplantısı’na; Şeref Oğuz ile birlikte BALOSB Başkan Vekili Hasan Ali Eğinlioğlu, Milano Ağaç şirketinin patronu Barış Sağlam Fer-Çelik’ten Feridun Çelik, Sinan Yırcalı, Yılmaz Sarıhan, Mehmet Ali Aşuk, Gökhan Sümer gibi iş insanları katıldı. Türkiye’nin ekonomi ve ticaret hayatının lokomotifi Ege ve Marmara bölgelerinin merkezinde bulunan Balıkesir, özellikle son dönemde kamunun ulaşım yatırımlarından olumlu etkilendi ve bu sayede yatırımcının şehre olan ilgisi arttı. İstanbul – İzmir otobanı ile 1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü projeleri; Balıkesir’i Marmara ticaretin havzasının en önemli şehri haline getirdi.

570 hektarlık BALOSB’un yüzde 99’u kullanımda

BALOSB’nin mevcut durumdaki 570 hektarlık alanının yüzde 99’u katılımcı firmalar tarafından kullanılıyor ve gelinen nokta itibarıyla boş parsel bulunmuyor. Bu nedenle Balıkesir OSB’de ilave genişleme çalışmaları başlatıldı. Genişleme süreci sonunda mevcut 570 hektar alana 776 hektar daha yeni alan eklenerek, bölgenin genişliği bin 346 hektara çıkacak. Böylelikle; Gebze, Kocaeli, Bursa gibi çevre illerdeki sanayi doygunluğu ve yatırım maliyetlerinin fazlalığından dolayı BALOSB’ye üretim yapmayı planlayan yeni katılımcılar için yeterli sanayi alanı oluşacak. Sürecin tamamlanmasıyla birlikte OSB’de toplam istihdam yaklaşık 30 bin kişiye yükselecek. Balıkesir OSB’nin genişlemesi, Marmara ve Ege’de bulunan tüm sanayiciler ile bu bölgelerde yaşayan iş gücünü de etkileyecek.

Yeni arıtma tesisi gündemde

Balıkesir OSB bünyesinde 10.000 m3/gün kapasiteli yeni bir arıtma tesisinin projesi ise Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na gönderilmiş durumda.

Bölgede ayrıca fabrikaların nitelikli personel ihtiyacını karşılamak amacıyla bir de Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi kuruldu. Merkez, bünyesindeki beş atölye ve beş dershane ile hem OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin atölye ihtiyacını karşılayacak hem de Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi olarak hizmet edecek. Sosyal sorumluluk kapsamında kurulan 75 öğrenci kapasiteli Gündüz Çocuk Bakımevi’ne ise öncelikli olarak OSB’de çalışan kadın personelin çocukları kabul ediliyor.

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın