Özkurt; Artık,YETER..!

Gönen Ziraat Odası Başkanı Özkurt, Gönen Çayı’nda yaşanan kirlilikle ilgili TEMA Vakfı ile ortaklaşa başlattıkları imza kampanyasına tüm vatandaşların katılmasını isteyerek,  “Kirlilik denilince, vur abalıya hikayesi gibi, hemen tabakhanelere ve dericilere yüklenilmesi, suçlu ilan edilmeleri hedef saptırmaktan başka bir şey değil.”dedi.

Gönen Ziraat Odası Başkanı Necati Özkurt, Gönen Çayı’nda yaşanan kirliliğin felaket boyutlarına ulaştığını belirterek, Gönen Çayı’nda yaşanan kirliliğe son verilmesi için TEMA Vakfı ile ortaklaşa başlattıkları imza kampanyasına tüm vatandaşların imzaları ile destek vermelerini istedi.

HEPİMİZİ BİR FELAKET BEKLİYOR..!

Ziraat Odası Başkanı Özkurt, Gönen Çayı’nda yaşanan kirlilik sorununun ve yıllardır yaşanan kirlilik nedeniyle çekilen sıkıntılardan hem devletin ilgili ve yetkili makamların ve yetkili kişilerin, iktidar partileri ve milletvekillerinin, siyasi partilerin bilgisi olduğunu belirterek, ”Gönen ve ilçemizin 89 mahallesinde yaşayan insanlarımız Gönen Çayı’nda yaşanan kirliliğe ve çekilen sıkıntılara hep dikkat çekti. Ancak, bugüne kadar Gönen Çayı’nda yaşanan kirliliği önlemeye dönük kalıcı bir çözüm ne yazık ki sağlanamadı. Gönen, tarım ve hayvancılığın gelişkin olduğu bir ilçe. İnsanlarımızın önemli bir bölümü geçimlerini topraktan, tarımdan ve hayvancılıktan sağlıyor. Böyle giderse, hepimiz, bizleri ve Gönen’i bekleyen felaketin ne olduğunu biliyoruz. Bölgemizde ne tarım kalacak ne de hayvancılık.Gönen Çayı’nda yaşanan kirlilik sadece tarım ve hayvancılığı da vurmuyor. Gönen’de ve kırsal mahallelerimizde yaşayan kadını erkeği, genci yaşlısı herkes bu suyla ilişkili ve herkes olumsuz etkileniyor.Kirlilik nedeniyle hem Gönen Çayı’nın çevresi hem de doğal yaşam da ölüyor ve çay da tüm doğal yaşam,tüm canlılar ölüyor.”dedi.

KİRLİLİK KONUSUNDA HEPİMİZ SUÇLUYUZ..!

Ziraat Odası Başkanlığı yanında Tarım Bakanlığı’na bağlı Gönen Çayı Deltası Birliği’nin de aynı zamanda yönetim kurulu üyesi olduğunu belirten Özkurt, “Gönen Çayı’nda yaşanan kirliliğin yıllardır tek sorumlusu olarak tabakhaneler ve dericiler hedef olarak gösterildi.Bu gerçeği yansıtmıyor.Gönen Çayı’na 89 mahallenin kanalizasyonu akıtılıyor. Çay boyunca Gönen ve Sarıköy’de kurulu bulunan tüm tesislerin atıkları Gönen Çayı’na veriliyor. Kirlilik denilince, vur abalıya hikayesi gibi, hemen tabakhanelere ve dericilere yüklenilmesi, suçlu ilan edilmeleri hedef saptırmaktan başka bir şey değil.Yaşanan kirlilikte Gönen Belediyesi’nin de, çiftçinin de, tesis sahiplerinin de,tabakhanelerin de, herkesin sorumluluğu var. Bu konularla ilgili Tarım Bakanlığı da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da, ilgili kamu kuruluşları da layıkıyla sorumluluklarını yerine getirmiyorlar. Örneğin, biz Gönen Çayı Deltası Birliği olarak, 11 noktadan su numuneleri alıp, DSİ’nin kapısını çaldığımızda, sizlerden bu numuneleri alamayız, dediler. Bugüne kadar defalarca Gönen Çayı’nın farklı noktalarından numuneler alındı ama ne yazık ki gereği yapılmıyor” dedi.

KİRLETENLER TEŞHİR EDİLECEK..!

Gönen Sivil Toplum Platformu’nun bugün saat 19,30’da Ticaret Odası’nda geniş katılımlı bir toplantı yapacağını belirten Ziraat Odası Başkanı Özkurt, “İmza kampanyamızla ilgili son durumu hep birlikte değerlendireceğiz. Topladığımız imzaları Balıkesir Valiliğine, İl Çevre Müdürlüğüne, Tarım Bakanlığı’na sunacağız. Bir anlamda artık ‘yeter’diyoruz.Buna rağmen,sonuç alamazsak, Gönen Çayı boyunca gönüllü olarak nöbet tutmaya başlayıp, Gönen Çayı nereden,nasıl,kimler tarafından kirletiliyor ise fotoğraflayıp, ilgili kurumlara sunup, gerekirse kamuoyuna teşhir edeceğiz”dedi.

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın