ÖZLEDİĞİMİZ HAREKETLİLİK

Şehrimiz GÖNEN için Çevre Şehircilik İl Müdürü SadullahÖZEL ve Gönen’liAkParti Milletvekili

hemşehrimiz Yavuz SUBAŞI ile Gönen’imiz adına Gönen GÜRSES için görüştüm.

Şehrimiz Gönen’in öncelikli sorunlarının çözümü konusunda daha evvelinde de söylediğimiz gibi somut ve sonuç alıcı her görüşe açık olduğumuzu belirtmiş idik.

Sahip çıkılmayan,kendi haline bırakılmış ve toplumsal dayanışmanın hiç edildiği kaybolduğu bir şehirde üstüste gelen ve biriken sorunların o şehir yaşayanlarını da hayatlarından bezdirdiği düşünülürse, bizim GÖNEN GÜRSES olarak okurlarımıza ve şehrimiz Gönen’e verdiğimiz “sorunlarımızın takipçisiyiz” sözünün ne önem taşıdığını anlamanız, anlamamız çok zor olmayacaktır ..

Aciliyet arz etmiş birinci temel sorunumuz ve gündem maddemiz bilindiği gibi  endüstriyel, kimyasal,tarımsal,zirai atıklarla  kirlenen Gönen Çayı ve bunun Gönen için oluşturduğu sorunlar idi.

Çevre temizliğinden insan sağlığına, tarım işletmeleri için oluşturduğu risklerden ve ayrıca gerek müstahsilin gerekse de şehrin sosyal hayatından, termal işletmeciliğine kadar görülen

zararlar şehrin üzerinde kara bulutlar oluşturmuş şehrin ekonomisine kadar yansıyan sorunlarla, şehir insanı hayatından bezme noktasına getirilmiş idi.

Ne zaman ki, Gönen ve Gönen’li’lerin oluşturduğu içinde Ziraat Odası, Tema Vakfı Temsilciliği ve Gönen Gürses Gazetesi yanı sıra  ve diğer duyarlı kurumlar olarak oluşturulan sivil toplum kuruluşlarının harekete geçerek toplumsal birlik ve beraberlikle sorunlara karşı eylem ve fikir birliğinde birleştik. İşte o zaman Gönen kendine gelmeye ve böylece sorunlarına karşı daha duyarlı davranmaya başladı..

Özellikle uzun süredir başlanan “imza kampanyasıyla” halkın samimiyetlerini ortaya koyarak imza kampanyası için standlara akını ve “şehrim için bende varım” inancı bu şehrin kendi sorunlarının üstesinden gelmede nasıl partiler üstü bir anlayışla davalarına sahip çıkacaklarının da canlı bir göstergesi oldu..

Sorunun çözümü için bizzat özellikle mağdur köylere yapılan ziyaretler oradaki yetkili muhtar vatandaş, müstahsil ve oda başkanlarıyla yapılan araştırma, soruşturma ve tv çekimleri de konunun daha geniş kitlelere duyurulması konusunda yararlı adımlar oldu.

 

Ve nihayetinde gelinen noktada şehrimiz Gönen’in iki faklı partiden ama aynı şehrin Gönen’in iki Milletvekili Ak Parti milletvekili Yavuz Subaşı ile CHP milletvekili Ahmet Akın’ında bir araya gelerek sorunun kesin halli için Gönen’e ışık olacak açıklamalar yaparak iyi bir Gönen’lilik dayanışmasıyla umut olmaları Gönen için sevindirici ve mutluluk vericiydi..

Ve Çevre, Şehircilik İl Müdürlüğü ekibinin özellikle Gönen’li milletvekilimiz Yavuz Subaşı’nın da takip ve hassasiyetiyle son iki aydır peyderpey şehrimiz Gönen’de ki söz konusu şikayetler , aksaklık yada ihmallerle ilgili çalışma,denetim ve incelemelerinin yoğunlaşmış olduğu ve halen devam ettiğini görmekle birlikte çalışmalardaki ciddiyet ve samimiyeti bizzat görerek ve ikna olmuş bir Gönen’li olarak söyleyebilirim ki, Gönen Çay suyunun temizlenmesi ve eskisi gibi berrak bir Gönen çayı için artık henüz sayılı günler değil ama sayılı aylar kalmıştır..

Şu güne kadar incelemesi biten, incelenen firmalarla ve incelenme safhasında ki son 7-8 firma ile  birlikte ve içinde maalesef kamu kurum ve işletmelerinin ve köy tüzel kişiliklerinin dahi zaafiyetleriyle oluşarak çevre ve insan sağlığını tehdit eden tüm ihmal, kasıt, arıza ve suistimal içeren durumun sorumluları hakkında   işlem yapılacağını görmek,ikna olmak ve özellikle İl Çevre Müdürlüğü’nün kararllılığına şahit olmak ve nihayetinde il müdürü Sadullah Özel’in çalışmaları bizzat yakından takibiyle bunu milletvekilimiz Sayın Yavuz Subaşı ile birlikte koordinasyon içinde yürütmeleri Gönen’in bu sorundan arınması, kurtulması yolunda bize umuttan da öte bu iş bitti, bitecek algısını vermiştir kesinlikle..

Evet açıkça ve net olarak  ifade edebilirim ki, sonuç ve incelemeler sonucu oluşturulacak dosya belki bazılarının canını acıtacak bazıları mahcupta olacaktır ama lakin şartlar her ne olursa olsun kazanan mutlaka ve mutlaka GÖNEN olacaktır.. Gerisi bizler için sadece teferruattır.. Hep birlikte hep beraber yaşanabilir bir Gönen için..  Daha iyi daha güzel gönen için !… Kalın sağlıcakla ..

 

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın