PALAZ: HEM HAZIRIZ HEM DE DEĞİLİZ..!

Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz, deprem konusunda ülkenin gerçeği ne ise Gönen’in gerçeğinin de aynı olduğunu belirterek, jeolojik açıdan kentin en sağlam zemine eski Tırnova mahallesinin sahip olduğunu, olası bir depreme hazır olmadıklarını ve bu güne kadar belediyenin kentte riskli  binaların tespitine yönelik bir çalışma yürütmediklerini ancak bundan sonra yürüteceklerini açıkladı.

Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz, son günlerde Ege, Marmara ve Doğu Anadolu’da yaşanan  depremler ve Gönen’in olası bir depreme hazır olup olmadığı yönünde gazetemizin sorularına verdiği yanıtta,” Ülkemiz, 1.derece deprem kuşağı içerisinde. Bu yönü ile deprem, ülkemizin bir gerçeği olduğu gibi doğal olarak bölgemizin ve Gönen’in de gerçeği” dedi.

Palaz: Hazır değiliz..!

Gönen Belediye Başkanı Palaz, Gönen’in olası bir depreme hazır olup olmadığı konusunun ciddi ve hassasiyet gerektiren bir konu olduğunu belirterek, “O nedenle, şehrimizin olası bir depreme hazır ya da hazırlıksız olduğunu söylerken  hepimiz sorumluluk sahibi açıklamalar yapmak, olayın toplumsal ve psikolojik boyutlarını da düşünmek zorundayız. Bugün için hazırız desek de aslında hazır değiliz. Kim ne derse desin, deprem,  Türkiye’nin gerçeğidir ve  hazır değiliz. Elazığ’da Malatya’da deniz mi var, yok ama Elazığ’da deniz kumundan binalar yapıldığını görüyoruz. Normal şartlarda Gönen’i incelediğiniz zaman bir çok binanın zaten 99’dan önce yapılmış olduğunu görürsünüz. Bu yapıların çoğunun risk taşıdığını  biz de biliyor ve görüyoruz.  Ama  gidip de, belediye olarak burasını yıkacaksınız ya da yıkıyoruz bu binayı  deme şansınız, ne yazık ki,  yok.” dedi.

Palaz: Gönen, suyun üzerine kurulmuş bir şehir..!

Gönen’de  geçmiş yıllarda şehir merkezinin jeolojik zemin etütlerinin  GÖNDAK’ın öncülüğü ve girişimleriyle yapıldığını belirten Başkan Palaz, “ Gönen, suyun üzerine kurulmuş, bir termal kenti. Gönen’e baktığımız zaman, yukarıda eski Tırnava dediğimiz mahallemiz haricinde zemin çok kaygan ve su zaten. Bu gerçeği tüm Gönen biliyor. Kentsel yerleşim açısından, planlama ve  imar anlamında Gönen’in bu jeolojik gerçeğinin  ve zeminin gözetilip, bilimsel ve mimari açıdan bu güne kadar ne ölçüde dikkate alınıp alınmamış olduğu tartışma konusu. Çünkü, Cumhuriyet döneminde her iktidar döneminde  kanunlar  değişiyor. Şu an  ki  kanunlara ve mevzuata göre depremle alakalı hatalı bulunabilecek bir binanın yapımına yerel yönetim olarak izin vermeyiz. Yeni yapılacak olan binaların depreme dayanıklılığının ve yasalara göre nizami olmasının dikkate alınarak imar müdürlüğümüz o şekilde izin veriyor.” dedi.

Palaz: Bugüne kadar çürük binalar tespit edilmemiş..!

Belediye bünyesinde imar müdürlüğü Gönen’de gerçekten çürük, yıkılma tehlikesi olabilecek, deprem açısından riskli binaların tespiti anlamında bir çalışma yapmadığını ama bu konuda acilen çalışmalara başlayacaklarını belirten Başkan Palaz, “GÖNDAK öncülüğünde toplanma alanlarımız belirlendi. Olası bir deprem anında vatandaşlarımızın toplanma alanları belli ve alanların yeri ile ilgili tabelalar koyuldu.  Acil Yönetim Merkezimizin yeri belli. Ama depremin şiddetinin ne olacağını kimse bilemiyor.  Gönen bir deprem bölgesi hazırlıklı olmamız gerekiyor tabi ki. Bunun yanında da GÖNDAK gibi bir derneğimiz var elimizde. Bu dernek bizim için büyük bir nimet. Toplanma anlamında, örgütlenme anlamında gerçekten iyiler.” dedi.

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın