REKOLTEDE SIKINTI BEKLEMİYORUZ

Gönen Ziraat Odası Başkanı Necati Özkurt 25 gün sonra başlayacak olan çeltik hasadında rekoltede herhangi bir sıkıntı beklenmediğini ancak hava şartlarına bağlı olarak bu süreçte oluşabilecek ters rüzgarların tane doldurma döneminde olan çeltiğe zarar verebileceğini ifade etti.

Başkan Özkurt, geçtiğimiz yıldan bu yıla kadar girdi maliyetlerinin yüzde 100 arttığını mazota gelen son zamların ardından gübreye ve ilaca da zam geleceğini ifade etti. Özkurt, “Zamlar geliyor, maliyetler artıyor ama buna karşın kahraman çiftçimiz üretmeye devam ediyor. Ürün para etmiyor” dedi.

Başkan Özkurt Gönen’de patlıcan üreticisinin bu yıl beklediği fiyatı alamadığını ifade ederek sıkıntılı bir yıl geçirmekte olduğunu belirterek, “25 gün sonra da çeltik hasadımız başlayacak. Çeltikte rekolte beklentimiz iyi ve sorun beklemiyoruz. Ama hasada kadar oluşabilecek hava koşulları buna etki edebilir. Dualarımız bunun olmamasından yana ama çıkabilecek ters rüzgarlar tam da tane doldurma döneminde olan çeltiklere zarar verip rekolteye etki yapabilir. Bunun yanı sıra çiftçilerimizin tam çeltik hasadı yapacağı zamanda TMO yine piyasayı regüle etmek adına dışarıdan ithal buğday alımına başladı. Bandırma Limanı’na gemiler yanaşmaya başladı. Bunlar çiftçilerimizi üzüyor ve emeklerinin karşılığını almasını engelliyor” dedi.

 

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın