SARIK”Kararı Destekliyoruz”

Gönen Süt Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel SARIK; ” Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Açıklamış Olduğu Çiğ Süt’te 25 Kuruşluk Desteği Olumlu Bir Dokunuş Olarak Görmekteyiz” Dedi.

Gönen İlçesi Süt Üreticileri Birliği Başkanı Yüksel SARIK, Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir PAKDEMİRLİ’ nin 2019 yılı Ocak-Şubat-Mart dönemi çiğ süt prim desteğinin 0.,25 TL ‘ye( 25 kuruş) yükseltilmesi kararını olumlu bir dokunuş olarak gördüklerini, ancak 15 Ağustos 2018 tarihinden bu yana uygulanan 1.70 TL’lik çiğ süt fiyatının değişmediği, bunun üretici açısından sürdürebilirliğinin devam etmesi için 1,3 yem paritesinin gerek süt sanayicisi, gerek yem sanayicisi gerekse bakanlık nezdinde artık muhakkak kabul görmesi gerekmektedir.

2019 Ocak-Şubat-Mart aylarında arttırılacağı söylenen prim desteğinin sanki süt fiyatına yapılan zammış gibi görülüp, özellikle yem sanayicisi tarafından yeni zamlar yapılmaya başlanmıştır. Ancak üretici açısından değişen bir şey olmamıştır. Süt üreticisinin hayatını ve üretimini devam ettirebilmesi için muhakkak eline geçecek süt fiyatının iyileştirilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte yem sektörünün de bu bağlamda kesinlikle izlenip kontrol altında tutulması gerekmektedir. Aksi taktirde süte yapılacak iyileştirmenin bir anlamı olmayacaktır.

Yüksel SARIK

Yönetim Kurulu Başkanı

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın
Facebook
Instagram
Twitter
Bülten Üyeliği