ŞEHRİNE DEĞER KATAN FİRMA TEKSÜT !

Her şey Gönen ve Gönen’de yaşayanlar için parolasıyla gazetemiz Gürses’te yazdığımız yazılarımız da  konu bugün şehrimiz de faaliyet gösteren yerli firmamız, TEK-SÜT..

Sözün başı: Ürün kalitesi ve kurumsal ciddiyeti ve de özellikle gerek çevreci hassasiyetiyle ve gerekse de bölge müstahsilini koruma,kollama hassasiyeti ve duruşuylada Gönen Tek Süt’ü sahibi Cevdet Arınık başta olmak üzere tüm idari ve çalısan kadrolarınıda bir Gönen’li olarak tebrik ve takdir ediyorum.

Gazetemiz Gürses’in dünkü manşet haberinde Teksüt’ü görünce memnuniyetim bir yana bu yazıyı yazmak,Gönen Halkını bilgilendirmek ve firmanın helâlinden hakkını teslim etmek bir sorumluluk ve zorunluluk olmuştur benim için!

TEK-SÜT SADECE BİR FABRİKA DEĞİL !

Teksüt gerçek manada bir fabrika bir ticarethanedir mutlaka ancak o bu kuruluş amacının ardından şehrimizde ve şehrimiz süt üreticisinin arkasında durma uğruna büyük fedakarlıklarıda bizzat göstermiş süt üreticisini mağdur etmemiş, ortada bırakmamış aksine zarar etme pahasına Gönen’li üreticinin yanında olup Gönen’li üreticiye destek olmuş bir kurumdur.

GÖNEN’İ ÖZEL VE AYRICALIKLI KILAN NE ?

Gönen kırsalda ve şehir merkezinde yaşayanlarıyla 80.000 civarında nüfusu olan bir şehir.. Bu nüfus yazın 3 ayda 100.000 olurken,

Gönen 1.152 km² yüzölçümüyle de çoğu ilden büyük bir alanın sahibi kırsalında da 13.000 civarında çiftçi ailenin yaşadığı bir ilçe ..

30.000 büyükbaş, 50.000 küçükbaş hayvan beslenen ve verimli tarım arazilerinin büyüklüğüyle de büyük bir tarım ve hayvancılık potansiyeline de sahip bir ilçe Gönen !

Öyle ki;

Balıkesir ilinin tamamında 400.000 ton yıllık üretimi yapılmakta olan SÜT ün şehrimiz Gönen’de üretilen rakamsal tutarı 70.000 ton süt civarıdır.

Balıkesir genelinde ve 20 ilçesi olan bu İlde 170  kadar süt işletmesinin 20 adetininde Gönen’de olması şehrimizin bu sahadaki gücü ve potansiyelini göstermesi açısından önemli bir gerçektir.

Kaldı ki Türkiye’nin süt işleme kapasiteleri büyük 2 firması eski MİS SÜT ve TEK SÜT te  günlük 100 tonun üzeri süt işleme hacimleri olmalarının yanısıra diğer mandıralarda toplamda günlük 100 ton süt işlemekte olan işletmelerdir Gönen’imiz de ..

 

BUNLARI NİYE, NEDEN ANLATTIK ?!

Şehrimizi iyi tanıyalım, süt üretimi ve hayvancılık açısından şehrimizin büyüklüğünü görelim..

Şehrimizin termal turizminden,çeltik ekimine, deri sanayisinden, el işi oyasına vs kadar neyi var neyi yok her şeyden haberimiz olsun isteğimizdir bu bilgileri sunmakta ki amacımız..

 

Şehrimiz Gönen  imkanları ve iç dinamikleri devreye sokulup örgütlü ve bilgili ve zikri/fikri bir olmuş bir toplumsal güç oluşturduğunda her türlü sorununu çözebilecek her türlü katma değeri şehri ve şehrin insanı için ortaya koyabilecek potansiyele sahip bir şehirdir..

 

Bu potansiyelin tüm diğer şehirlere örnek tutulduğu dönemlerin yaşandığı zamanlarda yine ayni şekilde halkıyla,üreticisi ve tüketicisiyle bir, beraber halk ve kamu yararına destek ve örnek olmuş abide şahsiyetlerimiz, kurumlarımız da olmuştur geçmiş günlerimiz adına..

Ki bunların bir tamamı bugün hayırla iyilikle yad edilmekte olan isimler ve kurumlardır..

 

Ama özellikle bu şehre son 20 yılda güçlendikçe daha çok dahada güçlendikçe daha da çok fayda sağlayan, ekmeğini yediği şehri Gönen’den aldığını fazlasıyla yine şehrinin hizmetine sunan ve sunmuş firmanın ismidir TEKSÜT !

Teksüt’ü yazmaya, anlatmaya ve tanımaya yarın da devam edecek,Gönen’liler olarak bu takdir ve desteği niye hakettiğini izah etmeye çalışacağız inşaallah. Yarın görüşmek üzere !!

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın