Ses verdik,Çay nefes aldı..!

Turizm Çalıştayı  ve Gönen Çayında yaşanan kirlilik  gündemiyle toplanan Gönen Sivil Toplum Platformu’nda  Ziraat Odası Başkanı Özkurt, kirlilik nedeniyle kamuoyunda oluşan tepkiler, imza kampanyası  ve yükselen sesler nedeniyle Gönen Çayı’nda bir  nebze de olsa toparlanma olduğuna dikkat çekerek, devletin, iktidarın ve yerel yönetimin  kirliliğin önlenmesi için gerekli önlemleri almasını istedi.

Beykent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Gülay Selvi de gerçekleştirilen Turizm Çalıştayı konusunda bilgi vererek, ilçede turizm konusunda izlenecek yol haritasının belirlenmesi noktasında; termal turizm, termal kür merkezi, doğa ve eko turizm, kültürel ögeler, gastronomi turizmi, ilçenin tarihi, doğal ve kültürel özelliklerinin ön plana çıktığını vurguladı.

Gönen Sivil Toplum Platformu,Ticaret Odası’nda toplandı. Platform oturumunun açılış konuşmasını Oda Başkanı Ahmet Selvi yaparak,gerçekleştirdikleri Turizm Çalıştayının başarıyla gerçekleştiğini ve Eylül ayında da Tarım ve Hayvancılık Çalıştayını gerçekleştireceklerini ve yapılmış tüm çalışmaların kitap haline getirilerek, kamuoyunun bilgisine ve değerlendirilmesine sunulacağını belirtti.

Oda Başkanı Ahmet Selvi, İlçede termal turizm faaliyetinin 1970’lerde başladığını ve termal turizmin dünya da ve ülkemiz de hızla kabuk değiştirerek,sağlık turizmine yönelindiğini,devletin de günümüzde termal turizmi buna yönlendirdiğini ve Gönen’in bu konuda avantajlı bir konumda bulunduğuna işaret etti.Gönen’in bu koşullarda termal turizm konusunda tercihini doğru yapması gerektiğini vurgulayan Selvi,bu konuda ilçenin tanıtımının önemine işaret etti.

Beykent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Gülay Selvi de yürüttükleri çalışmalarla ilçenin artı ve eksilerini belirleyerek, geleceğe yönelik ilçenin yol haritasını çizmeye çalıştıklarına dikkat çekerek,bu nokta da gerçekleştirilen Turizm Çalıştayı konusunda bilgi verip; Çalıştay da termal turizm, termal kür merkezi, doğa ve eko turizm, kültürel ögeler, gastronomi turizmi, ilçenin tarihi, doğal ve kültürel özelliklerinin ön plana çıktığını vurguladı.

Gönen Çayı’nda yaşanan kirlilik ve TEMA Vakfı ile ortaklaşa gerçekleştirdikleri imza kampanyası konusunda Ziraat Odası Başkanı Necati Özkurt, şöyle dedi:

“Türkiye’de tarım ithalata dayalı. Böyle olursa, dışa bağımlı hale gelirsiniz.Bandırma Limanı’nda buğday yüklü beş  Ukrayna gemisi var.Getirdikleri buğdayın protein değeri yüksek.Bu ülkenin yanlışı,ayıbı.Ufak çiftçi,hayvan üretici kalmadı. Köylerde  günlük 7-8 ton süt toplanırken, bugün 4-5 ton süt toplanıyor.Çanakkale’de geçtiğimiz günlerde yerli ve milli tohumculuk haftası vardı.Ben de davetliydim. AK Parti ve CHP’li milletvekilleri de vardı. Oradakilere sordum,Meclis tatile girdiği için buradalar, istişareler de bulunuyorlar dediler. Benim Odama yıllardır daha bir AK Partili vekil gelmedi.”dedi.

Ziraat mühendisleri ile geçtiğimiz hafta içinde Gönen Çayından  numuneler aldıklarını  ve suyun temizliğine baktıklarını belirten Özkurt,” Gördüğümüz,yaşanan tam bir felaketti.Numuneleri Sulama Birliği ile DSİ’ye verdik.DSİ, Gönen Çayı’nı yukarıdan başlayarak aşağıya doğru temizlemeye başladı.Biz konuşmaya başlayınca birileri önlem almaya başlamış.Kirlilik konu olunca tabakhaneler,dericiler diyoruz ama alakası yok. Gönen Çayı,hemen her noktasından kirletiliyor. Sanayi olacak ancak herkes kurallara, yasalara uyarak, arıtmalarını çalıştıracak. Arıtması olmayan, arıtmasını kuracak. Yaşanan kirlilik konusunda birilerini hedef göstermeye ve sadece birilerine fatura kesmeye gerek yok. Herkes kirletiyor. Hiç birimizin elinde de Alaaddin’in sihirli lambası falan yok. Biz ,Gönen’de DSİ’yi harekete geçiremedik.11-12 yerden numune alıp götürdük, Vali’nin başkanlığındaki Gönen Çayı Deltası Biriği’nin yönetim kurulu üyesi olmama rağmen, bu numuneleri alamayız, tahlil yapamayız, dediler.” dedi.

 

Özkurt’un konuşması sonrası Ticaret Odası Başkanı Ahmet Selvi,Gönen Çayı’nda yaşanan kirlilik sorununun sürekli kamuoyunun gündemine taşınmasının sorunun çözümü yanında ilçeye de bir yardımının olmadığını ve ilçenin tanıtımını olumsuz etkilediğini belirterek, “Gönen Çayı’nda yaşanan kirliliği devletin tüm ilgili bakanlıkları, kurumları biliyor. Biz de otokontrol sistemi yok. Bu konu konuşularak çözümlenecek bir konu değil. Herkesin işini layıkıyla yapması gerekiyor” dedi.

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın