SİYASETİN İÇİNE KAPLICA REHAVETİ KAÇMIŞ GÖNEN’DE

Kent Konseyi; her il ve ilçede ilgili yasa gereği seçim ardından tüm unsurları ve katılımcılarıyla birlikte yasal bir zorunluluk ve oluşturulması gereken yasal bir kurum ..

 

AB uyum yasaları için kurulmuş ve AB deki demokratik kültürün ve mahalli idarelerde halkın yaptırım gücü olan bu kurum bizde ise, siyasetçiler için ve bu alıştırılmış düzenin, öğretilmiş çaresizliğin sahipleri içinbir  handikaptır her zaman.

 

Çünkü, Kent Konseyi’nin içinde mahalli idarecilerden hesap sorma, bilgi alma, bilgi isteme hakları vardır.. Buda onlar için, bizi yöneten düzen sahipleri için, iyi işler değildir nihayetinde !

 

Kent Konseyi’nde halkınsoru  sorma hakkı, yetkisi;

yetkili veya sorunun  müsebiplerinin ise açıklama zorunlulukları, halka hesap verme, ikna etme mecburiyetleri vardır tek kelimeyle.

 

Kent Konseyi, o kentin ve o kentte yaşayanların hakkını, hukukunu korur ..

 

Halk ve halk temsilcisi kurumlar halk adına kent sorumlularına alenen ve doğrudan;

yaşanan mağduriyetler için sorular yöneltebilir onlara yaptıkları veya yapmadıkları konusunda sorular sorar ve net cevaplar ister açıkça!

 

Halkın;

– Bu Gönen Çayı niye zehir akıyor?

– Bu termal turizmin durumu bizde niye böyle?

– Kaplıcalar işletmesi niye iyi işletilmiyor?

-Kaplıcalar niye zarar ediyor?

– Şu oda,bu borsa veya bir başka sivil toplum kuruluşu için sorular sorulabilir sizler, ne iş yapıyorsunuz, görevleriniz ne diyebilir rahatça !

 

Kent Konseyi’nin var oluş esprisinde yönetenlerden hesap sormak, hesap almak ve sonuçta;

A dan Z’ye kentin fotoğrafının tüm çıplaklığıyla çekilerek, kentin en büyük Meclisi BELEDİYE MECLİSİNE sunulması vardır.

 

Bizim ülkemizde doğrudan siyasetin ve yapısal bir gerçeklilik kazandırılmış mevcut despotik yapının “ben ettim oldu” anlayışıyla yürüttüğü yönetim biçiminde istisnasız ve birbirlerinin karakter ortağı olan hangi parti olursa olsun hepsinin yedikleri halt aynıdır; birbirlerinin benzeridir, benzerleridirler.

 

Bu bir fasit daire olmuştur artık bizim için !

 

Kentin anahtarının alınana kadar söylem ve vaatlerinde başka ve anahtara sahip olunduktan sonra ise, icraatta çok başka olunduğu bir düzendir bizimkisi !

 

Hele ki Gönen’de özellikle de Gönen Kaplıcalarında seçimden önce ki söylem ve vaatler ile ve seçimden sonraki bizzat yeni kazananlarca yapılanlar, resmen bir hiledir, iki yüzlülüktür, yeni gelenlerin dün yerdikleri eski siyasileri,yöneticileri bir çırpıda akladıkları bir anlamda onlarla suç ortağı oldukları bir düzendir.

 

Bu düzen, halkın çoğulcu anlayışını değil;

bu düzen, halka rağmen ve çoğunluk anlayışına karşın azınlığın,seçilmişlerin düzenidir… Kara, kapkara bir düzendir bu !

 

Gönen’de ki bu yapısal düzenin ve siyasetçi esnafının içine kaplıcalar rehaveti kaçmıştır GÖNEN’de!

Her devrin değişen partileri ve siyasi aktörlerine rağmen Gönen’de değişmeyen gerçek budur !

 

Bu düzen için tabi iki geçmişte kentin afedersiniz anasını belleyenlerle şimdi yeni umutlarla yetki devri almışların aynı noktada aynı safı tuttukları ve “körler sağırlar birbirlerini ağırlar” misaline uymuş bir düzende diyebiliriz buna rahatça.

 

Bu düzenin paydaşları ve figürleriyle ve bu düzende her dönemde yapılanlarla ,yapılmayanları sormaya ve ifşa etmeyi de yazmayı da ihmal etmeyeceğiz .. Bekleyin hele !

 

Oldu ki ilçemizde de 8000 oy gibi tarihi bir farkla yönetimi devralmış olanlarada sorulması gerekenleri soracak, yazılması gerekenleri yazacağız i,nşaallah..

 

Seçimler oldu, 200 gün gibi, kocaman bir süre geçti.

Neler bekleniyordu, neler oldu, neler olmadı?

Beklentiler nelerdi?

Yeni yönetime, Başkan İbrahim Palaz’a destek olanlar, ne diyorlar ?

Hepsini yazmaya,sorgulamaya başlayacağız, başlamak zorundayız mecburen!

Çünkü,GÖNEN’imizin sorunları DAĞ gibi ve ama sorunları çözmeye kimsenin niyeti yok, bu ŞEHİRDE !!!

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın