SİZDEN GELENLER

ÇOK KISKANCIM, KENDİMİ TUTAMIYORUM.

Gonca hanım, 15 yıllık evli 42 yaşında serbest çalışan bir erkeğim, bir kızım, bir oğlum var. Oldukça da hoş bir hanımım var. Eşim ev hanımı, eşimi kıskanıyorum. Bu duygudan kurtulamıyorum. Kimi zaman en yakınım bile kıskanıyor olabiliyorum, yada eşimin bir akrabası, aile dostumuz, sokaktaki esnaf, bir yemeğe gittiğimizde, hiç tanımadığım karşıda oturan adam, sokağı süpüren çöpçü, eve su getirine su taşıyıcı çocuk kısaca gözüm kimi görüyorsa kıskanıyorum.

Eşim ile bu konuda ciddi problemler yaşıyoruz. Gözünün yaşı dinmiyor eşimin, tabi çok üzülüyorum, bir şey değişmiyor, rüyamda bile eşim beni aldatırken görüyorum.

Artık eşim dışarı çıkınca kendi ayaklarına panikten dolaşmaya başladı. Ayrılacağım inan diyor, işte buna hiç dayanamam boşanır diye ödüm patlıyor.

Ailem bile bana karşı, yazık eşine diyorlar. Çocuklar da bana kızıyorlar, yaşları büyüdükçe bana karşı tavır alıp, annelerinin yanında oluyorlar. Bu beni daha da çıldırtıyor.

Biz dört kardeşiz, ben en küçüğün bir büyüğüyüm, çocukkende hep kardeşimi, ağabeyi ve ablamı kıskandım. Özellikle ağabeyimle aram hala daha çok bozuk. Zaten eşimi ondan da kıskanıyorum, görüşmememiz işime geliyor.

Sonra düşünüyorum, bu duygu ile nasıl baş edebilirim, en akla gelmedik düşünceler beynimi meşgul ediyor. Kendimden korktuğum oluyor.

Ben hasta mıyım, tedavisi var mı

DEĞERLİ DANIŞANIM,

Böyle bir koınuyu benimle paylaşıp, okurlarımla da paylaşmama izin verdiğiniz için teşekkür ederim. Bütün yazdıklarınızdan sizinde kendinizden pek memnun olmadığınızı görüyorum, haksızda değilsiniz. Durumunuz sizinle yaşayanlar için ve kendiniz için bir kabus olmalı. Eşiniz sizi çok seviyor olmalı ki, bunca yıl böyle bir aşağılanmayı kabul etmiş. Güvensizlik bir insana yapılacak en büyük hakaretlerden biridir. Bunun adı ne aşk nede sevgidir. Bunun adı OTHELLO SENDROMU, bir başka adı da, Patalojik kıskançlık…

Hastalık ismini Shakespeare in ünlü eseri Othello dan alınmıştır, büyük bir aşkın kayıp olan bir mendille ölüme kadar giden açıklı, hüzünlü, düşündüren eseridir. İşte bu eserden yolla çıkarak sizin durumunuzdaki kişilere Othello sendromu teşhisi konulabilir.

En kısa sürede konunun uzmanına gitmeniz hem kendiniz hem de çevreniz için önemli, özellikle eşiniz bu şartlarda yaşamaya yanaşmayabilir aslında siz eşinize bir nevi şiddet uyguluyorsunuz.

Sonucunda çocuklarınızda evdeki bu huzursuz ortamdan rahatsızlar ve bunun sizin yarattığınızı biliyorlar. En kötüsü bu tip davranışlar öğretilebilir davranışlara girer, kızınız, oğlunuz ilerde alt benliklerine sizden alıp, yerleştirdikleri bu davranışlarla başkalarının ve kendi hayatlarını olumsuz hale getirebilir.

Sendromun en önemli özelliği, kişi, sevdiğini düşündüğü insanı ve kendisini üzecek şekilde ilişkisini sahiplenir, kıskançlık duygusu yüksek bir seviyeye çıkar, bu kişi, kıskançlağın o kadar etkisine girer ki, sürekli aldatıldığına dair fikirler üretir, şüphe duyar. Bu sendroma sahip kişiler sıkça gerçek olmayan düşünceler içindedir. Eşlerini evden çıkmalarından hoşlanmazlar. Bazı kişilerde bu durum o denli apartılı hale gelir ki, başka hiç bir şey düşünemezler.

Kendilerini haklı çıkaran paranoyak düşence ise, seven kıskanır inanışı değildir aslında, sizinde dile getirdiğiniz gibi eşinizi kaybetme korkusudur. Burada en büyük sorun alt benliğinizde kendinize olan güvensizliğinizdir. Narsisitlik, benlik saygılarını kaybetme korkusuda yaşıyor olabilirsiniz ki bu da bu hastalıkta doğal bir süreçtir.

Sendroma sahip kişiler her olayda aldatıldığına dair ip uçları bulabilirler ve buna da inanırlar.

Bahsetmediğiniz bir konu var, şiddete yatkınlığınız var mı, eğer bu kıskançlık şiddet ile birleşir ise sonuç felaket olabilir. Bu yüzden işlenen cinayetler bile vardır.

Değerli okuyucularım yakınızdaki kişilerde bu bulgular var ise hemen konunun uzmanı bir doktora başvurunuz

-kişideki özgüven eksikliği, düşük benlik

-içinizden atamadığınız aldatılma duygusu

-sevdiği kişiyi kısıtlama isteği

-sevilen kişiden ayrılma düşüncesini kabus gibi devamlı yaşamak

-partnerine hakaret etme, partnerini kendine değersiz hissetirmeye çalışma, partneri küçümseme

-aşırı, kontrolsüz tepkiler

-şiddet ve saldırganlık eğiliminde olmak

-partneri devamlı tehdit etmek

DEĞERLİ TAKİPÇİM LÜTFEN İYİ BİR DOKTORA BAŞVURUNUZ

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın