Sizden Gelenler

CANIM OĞLUM,

Dün yazdıkların beni çok etkiledi, uzun uzadıya yazdığın için cevap yazmam bugüne kaldı.

Hatırlatma yapayım,

Danışanım 17 yaşında, mutlu bir ailede yaşar, derslerinde başarılı iken, bir gece tesadüf eseri, annesinin kendisini başka bir kişiden doğurduğunu öğrenir yani öz baba bildiği kişi aslında babası değildir. Oysa, mükemmel bir baba ile yaşayan, herşeyini babasıyla paylaşan danışanım büyük bir şok geçirir. Üstüne üstlük birde öz babasıyla tanıştırılmak zorunda bırakılmıştır. Öz babası da oğluyla ilgilenmeyi bırakın, dava açmak için bir araba ve yüklüce bir para istemiştır. Danışanımda bütün bunlara şahıt olmuştur. Yaşadıklarını kaldıramayınca da intihar etmiş, yetiştiren babası tarafından kurtarılmış ve evde terapiye alınmıştır.

Zaman geçtikçe, bu defada kimliğini sorgulamaya başlamıştı, ben  kimim,soyum kim, kardeşlerim vs. Var mı diye…

İşte 17 yaşında oğlumuza annesi ve hayat büyük bir yük yüklemiş…

Canım oğlum,

Seni anlamam  çok güç, kimse senin durumunda kimseyi bırakmasın. Herşey bizler için bu da senin sınavınmış, ağır bir sınav tabi.

Yaşadığın olayın psikolojik sorunları olacağı gibi, hukuki sorunları da var.

Soy ağacın değiştirilmiş, babalığını( sen böyle dediğin için yazıyorum) ne kadar seversen sev, o seni ne kadar severse sevsin aslında senin öz baban değil. Dolayısıyla soyunda oynama meydana gelmiş. Annen i de çok suçlama, 18 sene önce, babandan ayrıymış, muhtemelen sana hamile kalınca, öz babana da güvenmeyince babasız, soyadsız

kalmaman için babalığına geri dönmüş. Babalığında bundan haberi var. Saklamamış, zaten ayrı oldukları zamanda hamile kaldığı için saklayamazdı da. Babalığına sevgini ve saygını sakın azaltma. Bu olayda az suçu olan baban,hiç suçu olmayan sensin.

Zaten tartışmada da duymuşsun, babalığın annenin dönmesine sırf senin için izin vermiş. Demek ki zaman içinde evliliklerini oturtular, bir kız kardeşin daha olmuş.

18 yaşına gelince soy ağacını düzeltmek için dava açmalısın.

O zamana gelinceye kadar senin için neler yapabilirim bunları düşündüm. İntihar ettiğin için,evde de uzun süredir dinlendiğinden dolayı bir doktor, uzman denetiminde olduğunu anlıyorum. Bırakma sakın devam et. Bana yazdığına göre ek desteğe ihtiyacın var gibi görünüyor. Sana bilgilerimi attım. Randevu alırsan uzun uzun konuşuruz.

Derslerinin iyi olduğunu yazmışsın,  derslerine dört elle sarıl, biliyorum zor ama geleceğini hiç birşeyin etkilemesine izin verme…Babalık  dediğin senin asıl baban seni doğurtmayan ama yetiştiren, büyüten, babalık eden o kişidir. Ona dört elle sarıl, artık senin doğurtmayan babanı daha çok sevmen için nedenler var, o seni sadece sen olduğun için seviyor, çok iyi bir insan, ona layık olmaya çalış. Başka bir adam için üzülmen, öz baban bile olsa onu yaralayacak. Doğurtmayan baban içinde hayata dört elle sarıl.

Mutlaka hobiler bul, hobilerine yönel, tam spor yapacak  yaştasın ilgilendiğin spor alanları edin, klüplere gir.

Unutma yaşadığın hiç birşey  senin yüzünden olmadı, sen sadece sana yazılan kaderi yaşıyorsun.

Gün gelecek öz babanı da tanımak isteyeceksin, aklını kurcalamaya başlamış bile…Bu da çok doğal inan..Burada en acı olan babanın  senin için para talep etmesi, alıp almadığı pek önemli değil, istemiş olması önemli…Aslında bu istek bile seni doğurtmayan babana yakınlaştırıyor.

Söyle düşün, sanslısın aynı evde yaşadığın, baba bildiğin kişi mükemmel bir kişi…Ondan çok şey öğreneceksin, artık ona baba gibi değil bir bilge, bir öğretmenin gibi bak.

İnan evdeki babanla aran çok daha iyi olacak. Buna izin ver, sakın onu kendinden uzaklaştırma, tam tersine O seni memfaatsiz seven kişi, öz babalar bile evlatlarını bilmeden menfaatleri doğrultusunda sever. Kendi genlerini taşımaktadır. Soyunu devam ettirecektir. Evlatlarının başarısı Onlarında başarısıdır. Oysa seni yetiştiren baba salt senin için, seni sevdiği, sana kıyamadığı için emek verdi. UNUTMA

Annene gelince, kendine zaman tanı     , afetmen zor ama anne ne kendisini anlatmak için fırsat ver. Daha çok gençsin. Sende hatalar yapacaksın, umarım annen kadar büyük hatalar yapmazsın..İnsanız oluyor işte hatalar…Bu da senin kaderin, bu  yaşadığın olaylardan ders alarak yoluna devam et.

Derslerine öncelik ver, sorunlarını unutacağın hobiler bul, geçmişe çok takılma, şu anını iyi planla unutma şu anın senin geleceğini oluşturacak.

Geçmişte annenin yaptığı hataya takılıp kalma, yolunda yürümekten vazgeçme ve en önemlisi bir daha intiharı hiç düşünme…Hayat bize yüce yaratanın verdiği en büyük emanet, hiç kimse, hiç bir olay için canından vazgeçme…

İntihar kendini cezalandırmak değildir, seni üzen kişiyi cezalandırmaktır. Burada muhtemelen anneni cezalandırmak istedin. Ya seni yetiştiren babayı hiç düşündün mü, O nun ne suçu var,  senin ne suçun var.

Kötü bir düşünce ama, birde şöyle düşün, annen bu hatayı yapmasa sen doğamayacaktın, birde olaya böyle bak. Yaşam güzel nasıl dünyaya gelmiş olursan ol. Geldin ya, hayatın güzelliklerini yaşa, sana yapılanlara inat hayatını güzel, başarılı yaşa…

Hayat senin genç adam

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın