Sizden Gelenler

GONCA ABLA,

BEN KADER MAHKUMUYUM,

Çok gençtim, kanım deliydi, birazda alkol…Olan oldu, kavga, dövüş derken, iki kişiyi bıçakla yaraladım. Kız meselesiydi. Şimdi O kız beni görünce yolunu değiştiriyor. Evlenmiş, çocukları da var. Olan benim yıllarıma oldu.

O yıllarda Elif ile görüşüyorduk. Aşıktık sözde, mektuplaşıyor, arada sırada görüşüyorduk. Bir gün geldi, beni isteyecekler dedi. Sen isteme biz seviyoruz birbirimizi deyince, o zaman sizde gelin isteyin,ben nasıl isteyeceğim, iş yok, para yok…Askerden yeni gelmişim, aileme kız isteyeceğiz desem, beni hiç ciddiye almazlardı. Biraz bekleyelim deyince, o zor dedi. Kaçsak nereye kaçacağız, ben kendime bakamıyorum ki, birde Elif e bakayım. Zor yani durum..

Gerçekten istemeye geldiler de Elif i, mahallenin kızı tabi duyduk, çok koydu tabi bana…

Elif le görüşmek istedim, kabul etti, her zamanki parkta buluştuk. Daha ailesi vermemişti, ilk görüşmeymiş, verirler mi seni dedim, bilmem ki dedi, sadece isteyen onlar değil ki, bu olmaz sa başkası olacak, senden bana hayır yok dedi…Ve gitti. Parkta tek başıma kaldım.

Biraz alkol aldım, pekte alışkın değildim, sonra mahalle delikanlılarıyla buluştuk. Onlarla da dertleştim, olayı az çok biliyorlardı, benim durumumu da tabi…Gecenin ilerleyen saatlerinde, mahalleye iki delikanlı girdi, ah işte Elif i bu adama istediler, yanındaki de ağabeyi dediler.

Bende ip koptu, masada duran bıçağı kaptığım gibi üzerlerine yürüdüm, beni tanımıyorlardı, ne olduğunu bile anlamadılar, herşey bir anda oldu, kendime geldiğimde elimde kanlı bıçak ve yerde yatan, kıvranan iki kişi vardı. Ne garip ne onlar beni tanıyordu, ne de ben onları…

Polis karakolu, ifadeler, adliye, tutuklanma…Mahkeme, savcı, hakim, mapushane…İkisi de yaralıydı, damat adayı daha hafif, hiç bir suçu olmayan ağabeyi daha ağırdı. Allahtan iyileştiler…

Sonuç pek değişmedi, hapis hayatım başladı. Yaraladıklarım neden yaralandıklarını öğrendiler. Kız arkadaşım küçük yerdeyiz tabi, rezil oldu. Adı çıktı kızın benim yüzümden. Evlenmiş ama çok kırılmış tabi..

Hapisane günleri çok zordu, hele ilk günler…Ben ne yapmıştım, çıldırmanın eşiğindeydim, hiç umudum yoktu. Günler geçmez iken seneler bu dört duvar arasında nasıl geçecekti.

Kaç bahar, kaç yaz, kaç kış bu kapalı alanda geçecekti. Koğuştakiler ile aramda hiç bir bağ yoktu. İlk günler bana o kadar kötü davrandılar ki anlatamam, yaraladığım kişiler oldukça tanınan, çevresi olan kişiler miş bu da benim mapus hayatımı daha da kararttı. Haklıydı tabi insanlar, Allah tan gençler ölmemişti. Bir süre sonra onlarda beni unuttular.

Zaman içinde alışmaya başladım. Derin dostluklarda kurdum. Tam sekiz sene sonra tahliye oldum. Hayata sil baştan başlayacaktım, öyle düşünüyordum. Bir baktım ki 3-0 yenik hayata başlıyorum. Ailem kol kanat germeye çalışıyor, ama onlarında elinden birşey gelmiyor.

İşe ihtiyacım var, para kazanmam lazım. Nereye başvursam aldığım mahkumiyet karşıma çıkıyor, kapılar yüzüme kapanıyor. Ticaret yapacak paramda yok.

Ben yeni  bir hayat nasıl kurabilirim, yarın için neler yapabilirim. Ben çok değiştim, büyüdüm, akıllandım bütün bunlara rağmen bir baktım hayatım geçmişteki bir hatam yüzünden gitti. Çok pişmanım, ama olan oldu.

Bütün bunları size gençler için yazdım. Bir anlık öfke, alkol, çaresizlik, arkadaş yanıltması ile elimi kana buladım, hayatımı hiçe saydım.

Değerli Okurum,

Keşki elimden birşeyler gelse, ama kimse zamanı geri alamaz. Daha önce uzun uzun öfke kontrolünden sizlere bahsetmiştim. Öfke kontrolü olmayan kişilerde, sorun çıkartma riski daha fazladır. Hele bir de alkol ile birleşir ise, durum daha vahim bir hal alır.

Geçmişte te, eğitim yetersiz, ekonomik zorluklar sizi bunaltmış. Sevdiğiniz de size baskı yapmış, evlilik aslında her bireyin arzu duyduğu bir şeydir. Askerliğinizi de yapmışsınız, sıra evliliğe gelmiş ama imkansızlıklar dağ boyuymuş.

Yaşadıkların çok acı, tesadüf ise daha da acı, alkolü iken karşılaşmışsınızyaraladığınız kişilerle, ayık olsanız muhtemelen bu şekilde tepki vermezdiniz.

Alkol gerçekten bir çok kötülüğün anasıdır. Sonra pardon ben alkollüydüm diyemezsiniz, tam tersine suçunuzu daha da artırır.

Yaşadıklarınızın size ders olduğu açık, şimdi sıra yeni  bir gelecekte tabi.

Yaşantınızı düzene koymaz iseniz, geçmişiniz sizi rahat bırakmayabilir.

Aslında bazı büyüklükteki şirketler özürlü ve mahkum almak zorundalar, bu şirketlerin listesini İşkur dan alabilirsiniz. Belediye, valilik size yardımcı olabilir.

Ticareti çok büyütmeyin, amaç eve helalinden ekmek götürmek ise inan, başarabilirsin.

Hal esnafıyla konuş, sana yardımcı olabileceklerdir.

Elinden ne iş gelir bir düşün, Kosgeb, halk eğitim çok güzel kurslar açıyorlar, takip edebilirsin. Mezun olunca bu kurumlar bile sana yardımcı olabilir. Bir çok iş yeri bu kurslara başvurup eleman alıyorlar.

Allah Yar ve Yardımcın Olsun,

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın