STRATEJİK BİR YATIRIM

Dünya bor rezervinin yüzde 78’ine sahip Türkiye, Bor’u katma değeri yüksek ürün haline dönüştürmek için Çinlilerle ‘teknoloji transferi protokolü’ imzaladı. Çin’in bor alanında en büyük firmalarından DalianJinma ile ortak tesisin temeli 25 Ekim günü  atılacak. Projeyle borun savunma sanayii ve nükleer gibi alanlarda değerini 2 bin kat arttıracak teknolojinin yolu açılacak.

2018 yılı baharında  Cumhurbaşkanı Erdoğan,dönemin Enerji Bakanı Berat Albayrak,Balıkesir AK Parti   milletvekilleri ve Eti Holding Genel Müdürlüğü tarafından kamuoyunun gündemine taşınan ve son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti toplantısında  kurulacak bor karbür tesisinin Balıkesir’de kurulacağı  müjdesini vermesi sonrası yeni yatırımın Bandırma’da Eti Maden İşletmesi bünyesinde kurulacağı öğrenilmişti.

2018 yılı Nisan’ın da dönemin Enerji Bakanı Albayrak, Bandırma Eti Maden İşletmesi Müdürlüğü kapsamında kurulacak tesis ile ilgili açıklama yapmış ve Eti Holding ile Güney Marmara Kalkınma Ajansı kamuoyuna yaptığı açıklamada şu bilgiyi vermişti.

“Türkiye’deki bor rezervinin büyük bir bölümünü elinde bulunduran Balıkesir; cam, tarım, kimya, deterjan, seramik ve polimerik malzemeler, metalürji, nanoteknolojiler, otomotiv ve enerji, elektronik ve iletişim, uzay teknolojileri alanında kullanılan ve gelişmiş ülkelerde ileri teknolojiyle işlendikten sonra dünya piyasalarına sunduğu bor madeni ile artık Türkiye’de ileri seviyede işlenerek dünya pazarına çıkıyor.

“Daha önce Balıkesir’in Edremit ilçesindeki bir Ar-Ge firması, bor ile dünyanın en sert çeliğinin üretilmesinin yanı sıra kendi imkanlarıyla bor madenini farklı bir biçimde işleyerek bor türevi olan bor karbürünü elde etmeyi başarmıştı. Dünyanın İstanbul’da Yeni Bor Stratejisi Lansman ve Teknoloji Transferi Mutabakatı İmza Töreni’nde konuşan dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da, Çin’liDalianJinma şirketi ile Eti Maden anlaşması kapsamında Balıkesir’de bor karbür tesisi kurulacağını  ifade etmişti.

Türkiye’nin Rüyası

Bakan  Albayrak,şöyle demişti:

“Enerjide son 2,5 yılda tarihi adımlar attık. Türkiye’yi enerji ve maden teknolojilerinde önemli bir merkez üssü haline getirme hedefimiz var.

Bu hedeflerin en büyük ayaklarından birisi, Türkiye’nin rüyası haline dönüşen bugün açıklayacağımız konu. Ocak ayından itibaren birçok toplantıda ifade ettim. Bor konusuyla ilgili milletimizi sevindirecek önemli bir müjde vereceğimizi ifade ettim. Mayıs ayı itibariyle görüşmeler neticesinde son noktaya getirdiğimiz açıklamayı gerçekleştiriyoruz.

Bandırma’da Bor Karbür Tesisi Kurulacak

“Bugün imzalanacak protokolle Türkiye’de yüksek teknoloji bor karbür tesisini artık inşallah Balıkesir ‘in Bandırma ilçesinde kuruyoruz. Bor karbür savunma sanayi için kritik önemde. Çin’liDalianJinma şirketi ile Eti Maden anlaşması kapsamında Balıkesir’de bor karbür tesisi kuruyoruz. Bor karbür ile 400 dolardan 400 bin dolara çıkan bir katma değer oluşacak.”

Bor Karbür Nedir?

Peki bor karbür nedir? Madenden çıkan borun katma değerini işleme yoluyla oluşturduğumuz, yaklaşık 2 bin kata kadar artıran bir teknoloji.

Bu gördüğümüz hammaddelerin dışında, işleyerek toz haline dönüştürdüğünüzde 600 dolar civarı bir ürüne dönüştürüyorsunuz. Peki bundan sonraki süreç? İşte bu yüksek teknolojiyle bütün bu çerçeveyle baktığımızda, bor karbüre dönüştürülmüş bu ürünler; dünyada elmastan sonra en sert ve dayanıklı element. Müthiş bir hammadde ve bunu dönüştürdüğünüzde, bor karbüre, bunu toz halleriyle birlikte, yaklaşık 40 bin dolara kadar mamul dediğimiz ürüne dönüşüyor ve bu ekosistem içerisinde, 200 dolardan başlayan 40 bin dolara giden bir yolculuk. Bunu yeni teknolojilerle de işleyerek, zırh levhalar, seramik, eğimli kıvrımlı olanların helikopter zırhlarında, nükleer santral nötronları, tutucular noktasında, en sonda zırh ve yelek dediğimiz, özellikle savunma sanayiimizdeki en stratejik ürüne dönüştürülecek bir ekosistem oluşturarak iki şeyi başarmış oluyoruz.”

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın