TOKİ’LERDE AİDAT SORUNU

Başta Bandırma, Edincik, Manyas ve Gönen TOKİ’lerde  TOKİ sakinlerinin hem TOKİ aidatlarını hem de site yönetimlerine ortak katılım aidatlarını ödeyememeleri  TOKİ ile başlangıçta yaptıkları satış sözleşmesinin iptal riskini taşıdığına dikkat çekiliyor.TOKİ’lerde aidatların ödenmeme oranının %50’yi geçtiğine dikkat çekiliyor.

TOKİ’lerde  site yönetimleri 2017 yılından başlayarak aidat sorunları yaşamaya başladı.TOKİ Genel Merkezi’ne sorunlarını taşıyan site yöneticileri,İstanbul’da TOKİ’nin Stratejik Şube Müdürlüğü ve Hukuk Müşavirliği’ne yönlendirildi.

TOKİ’nin hukuk müşavirliği, 802 bin konuta sahip olduklarını ve bünyelerinde on iki kişinin çalıştığını belirtti.TOKİ yöneticileri, konut taksit ve aidatlarının bile ödenmesinde belli sorunlarla karşılaştıklarını söyleyerek, “TOKİ sözleşmesinde kat maliklerinin ortak katılım payları yanında, bakım ve onarım masraflarından kaynaklanan aidatların ödenmemesi durumunda sözleşmelerinin fesh edileceğine dikkat çekti.

TOKİ Site yöneticileri, önümüzün kış mevsimi olduğunu belirterek, “ Biz bu koşullarda site yönetimleri olarak başta bakım ve onarım masraflarımızı nasıl karşılayıp, kışa hazırlanacağız.Örneğin,çatımızın tamir edilmesi, kazanlarımızın bakımı,devamlı sular kesildiği için  hitroforlarımız yanıyor. Çevre düzenleme ve aydınlatmalar var.Öncelikle site sakinlerinin TOKİ ile ilgili yaptıkları sözleşmeyi iyi okumaları ve karşılıklı haklarını bilmeleri gerekiyor. Ortak katılım paylarını ve aidatlarını ödemezlerse TOKİ ile imzaladıkları satış sözleşmeleri  fesh edilebiliyor.Biz ,Site yönetimleri olarak, vatandaşlarımızla aidat borçları nedeniyle karşı karşıya gelmek istemiyoruz” dediler.

Ayrıca TOKİ ile imzalanmış satış sözleşmeleri uyarınca kat aidatlarının da düzenli olarak ödenmediğini vurgulayan Hukuk Müşavirliğinin,sözleşmeye göre bu alacaklarını düzenli tahsil edememe durumunda satışsözleşmenin tek taraflı TOKİ tarafından iptal hükmünün bulunduğu belirtiliyor.

 

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın