Trafikte öncelik artık yayanın

“Trafikte Yaya Önceliği Bilincinin Oluşturulması Kampanyası” kapsamında Gönen İlçesinde 13 Okul, 6 Kavşakta 12.00 ile 13.30 saatleri arasında İlçe Emniyet Müdürlüğü 24 Personelle Eş Zamanlı 3 Jandarma Trafik Timi Sarıköy ve Buğdaylı Mahallelerinde yaya eylemi düzenlendi.

Gönen İlçe Kaymakamı Faruk Bekarlar, yaya geçitlerinin kullanılmasının teşvik edilmesi ve vatandaşların geçiş üstünlüğünün vurgulanması amacıyla düzenlenen “Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın” etkinliğine katıldı.

Yılda 7 binin üzerinde kişinin hayatını kaybetmesine, 300 bin vatandaşın yaralanmasına neden olan trafik meselesine çözüm bulabilmek için yoğun güvenlik önlemlerinin yanı sıra farkındalığı artırıcı kampanyalar düzenleniyor.

Bu çerçevede Karayolları Trafik Kanunu’nun 74. maddesinde değişiklik de yapıldı. Bu değişiklikle, trafikteki can kayıplarının yüzde 23’ünü oluşturan yayalara yönelik yeni bir adım daha atıldı.

“Yaya Öncelikli Trafik Kanunu” ile artık araç sürücülerinin, görevli veya trafik ışığı bulunmayan ancak işaret veya levhalarla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlaması, buralardan geçen veya geçmek üzere olan yayaya ilk geçiş hakkını vermesi zorunlu hale geldi.

Gerçekleştirilen programa Gönen İlçe Kaymakamı Faruk Bekarlar, Gönen İlçe Emniyet Müdürü Ali Haydar Kılıç, İlçe Jandarma Komutanı Jnd.Binb.Temel Kılıç, Gönen Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Dökmen, Gönen İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Yılmaz, Gönen Ticaret Odası Meclis Başkanı S.Hasip Osman katıldılar.

 

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın