TÜRKİYE İÇİN IMF’ DE İYİ ŞEYLER SÖYLÜYOR

Uluslararası Para Fonunun ( IMF) Mali İzleme Raporu’nun Nisan 2021 sayısına göre Türkiye’nin salgın süresince vatandaşlarına dönük likidite desteklemesinde G20 gibi gelişmekte olan ülkeler sıralamasında lider durumunda gösterilmesini çok önemli bir tespit olarak görüyorum. Raporda ayrıca salgın süresince milli gelirin % 9,4 gibi bir oranında destek verilmesi ile aynı kategori de değerlendirdiği Çin, Brezilya, Hindistan ve Güney Afrika’yı geride bıraktığını da ifade diyor. Türkiye’ye en fazla yaklaşan ülkenin ise % 6,2 ile Brezilya olduğu ifade ediliyor.

Bu arada raporda Türkiye’nin mali borcunun Gayri Safi Yurtiçi Hasılasına (GSYH) oranla çok düşük seviyelerde olmasıyla  Kovit 19 desteklemelerinde çok geniş bir manevra alanına sahip olduğunun da altı çizilmekte.

Unutmadan yine Türkiye olarak 2020 yılını % 1,8 gibi bir büyüme rakamıyla kapatmamızın da bu açıklanan raporla birlikte değerlendirilebileceğini düşünüyorum.

Bu yazıyı neden yazıyorum derseniz bu da IMF gibi dünya çapında bir kuruluşun parasal göstergeler bakımından yaptığı değerlendirmelerin bütün dünya ekonomileri tarafından yakından izlenen güçlü bir kurum olarak görüldüğünü de iyi bildiğimizi düşünüyorum..

Aslında konuya 2020 içinTürkiye açısından baktığımızda diğer ülkeler gibi bizler sadece kovit 19 sorunları ile uğraşmadık. Örneğin  yaşadığımız depremler, yangınlar, sel felaketlerinin yanı sıra 7/24 terör faaliyetleri ile ordumuzun ve emniyet güçlerimizin maddi olarak desteğinin de bu manada iyi bir değerlendirmeye ihtiyaç olduğunu söylemek isterim. Bu arada 2020 yılı içinde yapılan salgın hastanelerini de söylersek eğer Türkiye olarak çok ciddi harcamalar içinden başarıyla geçtiğimiz sonucunu alıyoruz bu rapordan.

Demem o ki ekonomi zor bir alan. Dolayısıyla ekonomiyi, değerlendirirken kulaktan duyumlarla değil rakamları kullanarak yapılan değerlendirmelerin daha sağlıklı ve daha bilimsel olabileceğini düşünüyorum.

 

 

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın