Unutmayın her yaranın ilacı kendi dalındadır.

OĞLUM ÇOK TEMBEL, HEP MUTSUZ

Gonca hanım,

22 yaşında bir oğlum var, üniversiteyi bu sene bittirdi. İşletme mezunu, tonlarca para vererek okuttuk. Eşiminde çalışmasına uygun bir işi var. Günümüzdeki gençlerden farklı yani, iş problemi yok. Ama oğlum neredeyse sabaha kadar oturup, akşama kadar uyuyor. Hep yorgun, hiç bir idiali yok, hep mutsuz…Babası neredeyse çalışması için her ortamı sağlıyor, sonuç sıfır…

Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Eşim otomobil sektöründe çalışıyor, hammadde ithal edip, piyasaya veriyoruz. Yanında çalışan insanlar var. Fakat oğlumuz haftada iki gün işe giderse ne büyük bir nimet..İşte de hep mutsuz, herşeyi eleştiriyor, ortamı geriyor.

Olumlu bir cümlesi, davranışı yok  ama olumsuz eleştirisi bol. Oysa kendisi en ufak bir eleştiriyi  kabul etmiyor.

Bu çocuğun geleceği ne olacak.

SEVGİLİ DANIŞANIM

Bu yazdıklarınız günümüz belli kesimin çocuklarının ortak problemi…Uykuya bağımlı yaşıyorlar. Sizden ricam bu yazımı oğlunuza okutun.

Tekrar size sesli okusun, rica edin…

BAŞARI NEDEN TESADÜF DEĞİLDİR.

-Beş yıl sonraki nasıl bir insan olacağımız alışkanlıklarımıza bağlıdır. Ne güzel uyu, uyu hayatının en verimli zaman dilimini uyuyarak geçir. Bilin ki bu alışkanlık değişmez ise, gelecek te sizin için uyuyacaktır.

Şu anki alışkanlıklarınızı düşünün, hangisi gelecekte sizi ileriye götürecek, hangisi geri çekecek. Hangi alışkanlıklarını değiştirmelisiniz, hangi alışkanlıkları gelişmek için edinmelisiniz.

Zamanı mutlaka iyi yönetmelisiniz. Zaman yerine konulmayacak en değerli yaşam olgusudur. Herşey zamana bağlıdır. Zamanı kullanmamız başarı ile doğru orantılıdır. Tabi ki uyuyacağız, sağlıklı olmak için düzenli uyku  şarttır. Önemli olan, ne zaman uyuyup, ne zaman uyanık olacağımızdır.

Uyur iken, beynimiz alt benlik ile birleşerek, vücudumuzu hem dinlendirir, hemde deneyimlerimiz doğrultusunda bizi yönlendirir. Günün çoğunu uyuyarak geçirir isek, beyin ne öğrenecek ki, kendini geliştirsin. İşte uyku ve uyanıklık bu denli önemlidir.

Zamanı mutlaka iyi kullanmalıyız yoksa başarılı olmamız mümkün değildir.

Aslında bu alışkanlıklar çocuk iken verilir. Şu an şikayet ettiğiniz her şey aslında sizin duyarsızlığınızdan kaynaklanıyor. Uyku ve gün kullanımı aile tarafından çocuklara organize edilir ve alışkanlık halini alır. 22 Yaşına kadar uyurken siz neredeydiniz. Şimdi ilk önce bu alışkanlığınla mücadele etmediğiniz için oğlunuzdan özür dileyin. Artık büyüdü,  şimdi oğlunuzun değişme zamanı ve bunu siz olmadan kendi kendine yapacak. Sakın ola ki, bütün gün uyuyorsun vs. Demeyin. Her seferinde oğlum ne olur bizim sana veremediğimiz zaman kullanma kavramını geliştir, biz bu konuda başarılı olamadık deyin. Bu alışkanlığını değiştirmez ise, bilin ki ve oğlunuz bilsin ki,         hayatta başarılı olamayacak.

Başarı kötü alışkanlıkları değiştirmek ve yerine olumlu alışkanlıklar koyarak elde edilir.

-Tükettiğimiz gıdalar geleceğimizi belirler. Gıda tüketimi gelecek için önemlidir. Çocuk iken,  şekerleme, abur, cubur yeme alışkanlığı edinmek, kızartmadan uzak duramamak, paketli besinleri tüketmek, geleceğimiz için olumlu değildir. Beyin gelişimi önemlidir. Beynimizi, bedenimizi olumlu geliştirecek besinler ile gelecek nesilleri hazırlamalıyız. Bugün ne yediğimiz 5 sene sonra neye benzeyip, ne kadar zeki olacağımızı da belirler.

-Hayal etmek önemlidir, hayali olmayan hiç kimse, başarılı olamaz. Çocuğunuzun hayalini sorun, hayal etmek için motive edin. Ama bu hayal şu şekildeyse büyük problemdir. Yan gelip yatıp, başkalarının ürettiğine konmayı hayal etmek doğru bir hayal değildir. Anladığım kadarıyla siz çocuğunuza sorumluluk pek vermemişsiniz. Kusura bakmayın dönüp, dolaşıp anne, babayı suçluyorum ama gerçek inanın bu…Ders çalışma alışkanlığı verilmemiş bir çocuğun, uyku alışkanlığı verilmemiş bir çocuğun nasıl başarılı olmasını beklersiniz, şimdiki çocuklar şanslı, özel üniversiteler var. Oradan çoğu baba parasıyla mezun oluyor. Bilgi düzeyleri kurs bilgilerinden öteye geçmiyor. Siz çocuklarınızı bu şekilde yetirtirir iseniz, hayalleri sadece yatıp, uyumak olur.

İnsanlar kendi başara bilecekleri hayalleri kuruyorlarsa başarılı olurlar, başarı onunu bunun sırtından olmaz. Algıladıklarında malesef hayat ellerinden gitmiş olacak.

Hayal peşinde koşmak zor ve emekli bir iştir, tembel işi hiç değildir. Muhtemelen yüzünüze onlarca kapı kapanacak. Kendinizi anlatmak defalarca anlatmak zorunda kalacaksınız. Yılmayacaksınız.

Uyurken hayal kurulmaz, uyanık iken hayal kurulur. Hadi uyanın ve hayal kurun.

-Güzel konuşun, günümüz  gençliğinin  en büyük problemi, konuşma malesef…Ne doğru düzgün  yazabiliyorlar ne de doğru dürüst konuşabiliyorlar. Oysa konuşmak en büyük başarı kaynağıdır. Canlı konuşmak, konuştuğuna inanmak çok önemlidir. Vıy da vıy vıy, kimse sizi dinlemez. Konuşurken mutlaka pozitif cümleler kurmanız lazım. Negatif, eleştirisel yorumlar sizi itici yapar. İnsanlar dönüp size birde kendine bak diyebilirler ki bu da ilişkileri gerebilir.

Hayatta başarılı olan insanlara bakın, hepsi çok iyi hatiptir. Kendinizi konuşarak ifade ederiz…

-Güzel konuşmak için, mutlaka kitap okumak, okumayı anlamak önemlidir. Donanımınızı bu şekilde artırırsınız, öz güveniniz ancak okuyarak, bilerek artar.

Okumak önemli ama not alarak okumak daha önemlidir. Bu sizin hangi konulara ilgi duyduğunuzu da bir kere daha hatırlatır. Aklınızda daha çok kalır.

Atatürk okuduğu her kitapta mutlaka not tutardı. Not tutarak okur, deneyim kazanır ve uygulardı. Okumak aynı zamanda kendi fikirlerinizi tartmanızı da sağlar.

-Zaman harcadığınız insanlara bakın, mutlaka birlikte olduğunuz insanlar sizi bir adım öne götürmeli, kötü alışkanlıkları olmamalı, sizi mutlaka geliştirmeli ve gelişiminiz için yönlendirmeli. Gerekir ise, bütün çevrenizi ilerlemek için değiştirin. Sizi akıllıca güldüren insanları seçin. Espri kaliteli espri önemlidir. Akıllı insanların espri lerinden bile ders alabilirsiniz. Burada önemli olan espri ile hakaret, aşağılama arasındaki farktır. Espri hakaret, aşağılama boyutları taşıyorsa kim olursa olsun  ondan uzaklaşın.

Bu yazıyı mutlaka oğlunuza okuyun, ama siz ilk önce 3 kere kendi kendinize okuyun.

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın
Facebook
Instagram
Twitter
Bülten Üyeliği