Unutmayın her yaranın ilacı kendi dalındadır.

KİMSE BANA DEĞER VERMİYOR, NEDEN VERSİNLER Kİ

BEN DEĞERSİZ BİR  İNSANIM

Ablacım,

Ben 32 yaşında bir ev kadınıyım. Güzel değilim, ev işi dışında bir iş bilmem…Çocukluğumdan beri beni kimse sevmedi. 5 Çocuklu bir ailenin 2. Coçuğuyum. Beni doğduğum andan itibaren kimsenin farkında olduğunu zannetmiyorum. Annem beni sevmezdi, hoş annem kendini bile sevmezdi, beni nasıl sevsin ki…Uyumsuz falan da değildim, farkındasızdım, kimse beni farketmiyordu. Kardeşlerim bile beni hep üzerdi. Sebebini hiç anlamadım, yoktu  onlardan farkım ama gelip bütün kalplerinin kötülüklerini bana yapar, bağırır, yaptığım hiç birşeyi beğenmezlerdi.

Okulla gitmek zorunda olduğum için yolladılar. Okulda da kimse beni önemsemedi. Öğretmenim adımı bile bilmezdi herhalde. Hiç adımla seslenmedi. Ortalarda bir sırada otururdum okulda. Yanımda komşumuzun kızı otururdu. Bir tek onunla iyi anlaşırdık. Onu da kimse önemsemezdi.

İlk okulu 5 senede zorlukla bitirdim, kalmak yoktu. O yüzden bitirebildim. Ailem beni eve aldı. Artık evde verilen her işi sessizce yapan biriydim. Ne iş yaptığımı bile kimse anlamaz, takdir etmezdi. 16 yaşımda ilk gelen görücüye beni verdiler. İmam nikahı tabi.

Kayınvalidemin evine gittim. Kasabadan köye gitmiştim. Kimse bana fikrimi sormadı, evlenmek  ister misin, köye gitmek ister misin, evleneceğin kişiyi sevebilir misin, hiç birşey sormadılar.

Eşim iyi biri, saf denir ya o cinsten…Kötülük bilmez, bir gözü doğuştan görmez…Hemen çocuğumuz oldu peş peşe doğurdum. Kocamın evinde de kimse değer vermedi bana, durmadan iş buyurdular ben yaptım. Şimdi çocuklarımda büyüdü, onlarda bana hiç değer vermiyor. Anne ne demek ben bilmiyorum ki, onlara bana anne gibi davranın diyeyim, gönül koyayım.

Çocuklarımda beni hep aşalıyor. Babalarını da aşağılıyorlar. Onlarda mutlu değiller. Ben değer vermeyi bilmediğim için galiba onlara da değer duygularını veremedim.

Bu saatten sonra, değerli olabilir miyim, yani insanlar beni değerli bulur mu, evlatlarıma değerli olmayı nasıl öğretirim, bana anlatın. Yapabilir miyim, kendim için değil evlatlarım için sizden yardım istiyorum.

DEĞERLİ DANIŞANIM

Bakın size değerli  diyorum, çünkü çok ama çok değerlisiniz. O denli büyük bir adım atmışsınız ki, siz farkında olmuşsunuz. Mutsuzluluk kaynağınızı keşfetmişsiniz. Ve çözüm arama yoluna gitmeye çalışıyorsunuz.

Aslında değer yargısı evimizde başlar. Ömrümüzü ikiye ayırır isek, ilk bölümü doğuştan itibaren, ergenlik çağını da içine alan ailemiz le olan yaşamımızdır. Bireylere sen değerlisin olgusu ilk kendi aile birlikteliğinde verilir. Size değer yargısı vermeyen bir aile zaten kendi bünyesinde de bu olguyu bilmiyordur. Kişi kendine değer verir ise, kendinden olan evladına da sırf kendi egosundan dolayı değer verir. Sizde bu olguyu alt benliğinize ve benliğinize işlersiniz.

Malesef bu olgu size verilememiş, evliliğinizde de bu devam etmiş. Eşinizin bulunduğu nedenlerle ne kendini değerli hissetmesi mümkün, ne de sizi değerli kılması mümkün…

O zaman iş başa düştü…Herhalde bir danışana, psikolog yada konunun uzmanı doktora gidecek durumda değilsiniz. Ben size yardımcı olmaya çalışacağım.

 

İlk ders

Çevrenizdeki insanları inceleyin, siz kimlere değer veriyorsunuz. Sonra size göre bu kişilerin özelliklerini sıralayın, bu liste her gün arta bilir, bu sizi korkutmasın…Siz gözlemleyin ve yazın. Her gün bu listeyi gözden geçirin…Zamanla bu kişilerin özelliklerinizi kendinize kopyalamaya çalışın, onları taklit edin. Belki başlangıçta zorlanacak ve eleştirileceksiniz. İnsanlar sizdeki bu değişimlerden pek hoşlanmaya bilir. Artık sizi ezemeyecekler, aşalayamayacaklar, egolarını tatmin edemiyecekler. Sakın yılmayın

İkinci ders

Kendinize siz değer verin. Gücünüzün, yeteneğinizi fark edin.Örneğin kendinize , bir bardak alın, deyin ki bu bardak benim lütfen kimse kullanmasın. Bu bardağa değer verin, başkalarınında değer vermesini sağlayın. Zamanla o sizin diye insanlar bardağa dokunmadıkça ve o bardağı gördükçe, değer algısını onlardan algılayacak. Ben bardağı örnek verdim, baş örtüsü olabilir, tabak olabilir sizi yansıtacak ve insanlara sizi hatırlatacak, dokunulmaz olduğunuzu hissetirecek bir obje seçin. Sırf siz seçtiğiniz için o objeye en çok siz değer verin.

Güzel değilim diye yazmışsınız, neye göre, kime göre güzel değilsiniz. Temizlik en büyük güzelliktir, Temiz olun, temiz giyinin. Hergün aynaya bakın ve kendinizdeki güzellikleri görün. Temizliğinize, sağlığınıza değer verin. İlk derste örnek aldığımız kişiler vardı ya, bak bakalım onlar içinde güzel buldukların neler yapıyor, durumuna göre onları da taklit et. Her geçen gün nasıl güzelleştiğini görüp, kendin de şaşıracaksın.

Üçüncü ders

Hayır kelimesini kullanmayı öğrenin. Beni okuduğunuzu yazmışsınız, hayır kelimesi ile ilgili yazılar yazdım. Bu yazıları  okuyun, istemediğiniz ne varsa hayır deyin, ben bunu yapmayacağım yada ben şimdi bu işi yapmak istemiyorum ve yapmayacağım. Tam tersi de olabilir, ben şu an bu işi yapacağım…Çocuklarınıza kendinizi yeniden hatırlatın. Onları karşınıza alın, ben size değer veriyorum, sizi önemsiyorum ama en önemlisi sizi seviyorum. Bana gelip sorunlarınızı anlatabilirsiniz. Ben buradayım unutmayın deyin. Bunu çocuklarınıza sık sık deyin

Dördüncü ders

Hayatta en iyi neyi yapıyorsun, bir bakınız…Anladığım kadarıyla siz iyi bir ev hanımısınız. Bunun ne kadar değerli olduğunu anlayın, kaç senede bu denli iyi ev kadını oldunuz hatırlayın. O geçmişinize siz önce saygı duyun. Her başarılı yaptığınız , sizi mutlu eden,  ev işinizden sonra kendinizi ödüllendirin. Mesela bol köpüklü bir kahve yapın, kayınvalidenize de yapın ve deyin ki, bakın evi ne güzel temizledim. Mis gibi, bunun şerefine birer fincan kahve içiyoruz. O zaman kayınvaliden yada çevrendeki her hangi biri yaptığın işi algılayacak ve çevresine bakacak. Bu işi siz yaptınız unutmayın. Kimsenin sizi iyi yaptığınızı düşündüğünüz bir iş için hırpalamasına izin vermeyin. Kendinizi savunun.

Siz değerlisiniz, çünkü Yüce YARATAN sizi seçti. Bu sınav sizin sınavınız, her gün bir şeyler öğreniriz unutmayın, siz ömrünüzün geri kalanında, kendi kendinize değerli olmayı öğrenin. Ve evlatlarınıza, torunlarınıza bunu öğretin.

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın