“Ya Hak” Sesleri Yankılandı..!

Geçtiğimiz Pazar Günü İlçemizde Gerçekleştirilen 4. Gönen Yörük Kültürünü Yaşatma ve Tanıtım Festivalinde, Aslan Geleneksel Spor Kulübü Davetlisi 16 İl’den 235 Sporcu “Ya Hak” Diyerek Ok Attılar.

Günümüzde oldukça popüler olan bir spor haline geldi okçuluk. Yeniden toplumumuza kazandırılan ve Etnospor faaliyetleri ile birlikte tekrar gün yüzüne çıkartılan okçuluğumuzun tarihi oldukça eski dönemlere hatta ve hatta osmanlı öncesine de dayanmaktadır.

Geleneksel okçuluk dini açıdan farklı bir yerde görülmektedir. Atış sırasında dahi “Ya Hak” zikrinin çekilmesi, okçuluğun bir geleneği olduğu gibi adeta faarzıdır.

Gönen Aslan Geleneksel Spor Kulübü Başkanı Hüseyin Aslan’ın davetlisi olarak ilçemize gelen 235 sporcu güzel bir yarışma gerçekleştirdiler.

Organizasyonda, büyükler kadar küçüklerde ilgi odağı oldular. Bir çok katogoride yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerini Gönen İlçe Kaymakamı Arslan Yurt, Belediye Başkanı İbrahim Palaz ve Gönen İlçe Jandarma Komutanı Jan.Bnb. Temel Kılıç tarafından verildi.

Yarışmalar sonunda gazetemize açıklamalarda bulunan Serpil Atalay ve Eşi; ” Gönen güzel bir ilçe, burada bulunmaktan ve böylesi bir organizasyonun parçası olmaktan son derece mutluyuz. Umarız ileri ki yıllarda daha büyük şampiyonalarda burada oluruz” dediler.

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın