YILLARDIR NEDEN-NİÇİN OLAMIYORUZ..?

Gönen, yıllardır bu sorunun birileri tarafından yanıtlanmasını bekliyor;

Gönen Vizyon 2023;Turizm Çalıştay’ı toplantısında konuşma yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Çaltı, Gönen’in termal turizm merkezleri arasındaki yeri ve önemine dikkat çekerek,Balıkesir’de iki-üç ay ile sınırlı olan kıyı turizminden termal turizmin geliştirilmesiyle turistik hareketliliğin on iki aya taşınabileceğini, Gönen’in termal turizmin merkezi olabileceğini vurguladı.

Gönen Vizyon 2023; Turizm Çalıştayı’nın ilk günü konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, Balıkesir’in turizm açısından ülkenin en önemli şehirlerinden olduğunu belirterek, Balıkesir’in turizm açısından en önemli konusunun  kıyı turizmi olduğunu vurguladı.

SOMUT VERİLERİN ÜZERİNDE ÇALIŞMAK GEREKİYOR.!

İl Kültür ve Turizm Müdürü Çaltı, konuşmasında şöyle dedi;

“Ancak Kıyı Turizmi üç-dört ay sürüyor. Bütün çalışmalarımız Balıkesir’de Kıyı Turizmini oniki ay boyunca nasıl geliştirebiliriz? İşte bunun en önemli noktalarından bir tanesi, Termal Turizm. Termal Turizmin de Türkiye’de öncülüğünü yapan merkez, Gönen. Sağlık Turizmiyle ilgili planlı bir teşkilatın, planlı bir konaklama tesisinin yapıldığı yer, Gönen. Bizim 2007 yılında başlattığımız Balıkesir’de bir çalışma var. Bu çalışma içerisinde Balıkesir’de iki termal turizm merkezi olduğunu gördük. Bunlardan bir tanesi Gönen Termal Turizm Merkezi, diğeri de Edremit Güre Termal Turizm Merkezi idi.. Biz bu çalışmaları hemen başlattık ve bunu sekize çıkardık. Bunların dört tanesi Gönen’le birlikte bu havzada bulunuyor. Yani Gönen, Manyas, Susurluk ve Balya. Gönen’de Ekşidere’de çalıştık ve Bakanlar Kurulu kararıyla aynı zamanda Manyas Kızık’ı,Susurluk Kepekler’i ardından Balya Ilıca’yı da yaptığımız bir çalışmayla Termal Turizm Merkezi ilan edilmesini sağladık. Gönen ve çevresinde dört Termal Turizm Merkezi var. Çok önemli olduğunu düşünüyorum, bunun öncülüğünü Gönen merkez yapacaktır. Burada Gönen Kaymakamlığı,  Gönen Belediyesi ve 17 Eylül Üniversite ile birlikte yapılan bir protokol var. Daha büyük toplantılarda da buna şahit olduk. Bu protokol çerçevesinde Gönen merkezde çok önemli bir kür merkezi yapılacak ve Termal Turizm Merkezlerinin ana noktası Gönen olacak. Peki bu yeterli mi? Değil. Kaymakamımız çok önemli noktalara işaret etti. Bizim Gönen’deki bu somut verilerin üzerinde çalışmamız gerekiyor.  Bu toplantımız, bu çalışmalarla ilgili çok önemli sonuçlar ortaya çıkarır, Gönen’i de çok önemli bir merkez haline getiririz. Gönen’in başka stratejik yapısı nedir, diye değerlendirdiğimizde, Gönen Türkiye’nin metropol şehirlerine çok yakın. İstanbul gibi, 16 milyonluk bir nüfusun Gönen yanı başında. Buraya gelen müşterilere baktığımızda en çok İstanbul’dan geliyorlar. İkinci büyük şehri Bursa ve İstanbul çevresindeki diğer büyük şehirlerden buraya müşteri geldiğini görüyoruz. O halde burası ulaşım bakımından da Türkiye’nin metropol şehirlerinin hemen hemen tam ortasında bir yer, ulaşım bakımından bir sorunumuz yok. Bize düşen nedir? Burada bu yatırımlarımızı gerçekleştirmek.“dedi.

DENİZKENT DE ÖNEMLİ..!

Eylül ayında yapılacak bir Dünya Sağlık Turizmi Zirvesi’nin Gönen açısından önemine de dikkat çeken İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, “Bu zirveye 24-29 Eylül tarihleri arasında yurt dışından üçyüz civarında, yurt içinden de üçyüz civarında gelecek olan Sağlık Turizmi yatırımcılarına bir gün de burada Gönen’i anlatma fırsatını bulacağız. Bu çalışmaların sonucunu onlara da göstererek, bu raporları onlara da anlatarak, Gönen’le ilgili önemli açılımlar yapacağız, diye düşünüyorum. Gönen’in aynı zamanda deniz kıyısı da var. Orası görülmese de, anlatılmasa da geçtiğimiz günlerde Erdek’te yaptığımız bir toplantıda bu tarafın her ne kadar kıyılarında sıkıntılar yaşansa da, o bölgenin astım hastaları için çok önemli olduğunu söylediler. Orada da bir takım sağlıkla ilgili astım altyapıları yapılabilirse çok önemli bir sonuç alabiliriz diye değerlendiriyorum. İnşallah bütün bu çalışmaların Gönen’e çok önemli katkıları olacak. Bu çalışmaların Gönen’e hayırlı sonuçlar getirmesini diliyorum.”

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın