ZEYTİN HASATI BAŞLADI…

ZEYTİN HASATI BAŞLADI…Neden Zeytin de marka olamıyoruz

Kuran ı Kerim de 7 adet zeytin ile ilgili ayet vardır, En am 99, 141, Nahl 11, Muminun 20, Nur 35, Abese 29, Tin 1 ayetlerinde zeytinin önemi anlatılmaktadır.Zeytin ağacı açıkça kutlu, mübarek, kutsal bir ağaç olarak ilan edilmektedir. Yağındaki ateşten Nur süresinde bahsedilmektedir.

Türkiye zeytin ağacı konusunda şanslı ülkelerinden biridir. Hem yemeklik hemde yağlık yüksek kalitede zeytin üretilmektedir.

Bu konuda her ne kadar İspanya dan sonra önemli bir üretici olsakta, birkaç sene içinde zeytin ağaçlarımızın bir bölümü  katledilmiştir.

Türkiye deki zeytin ağaçlarının yüzde 7 si, Balıkesir dedir.

Zeytin bütün dünya için bir şifa ve lezzet kaynağıdır. Oldukça da yüksek getirisi vardır. Dünyanın sayılı zeytin üreticisi olan Türkiye malesef dünya çapında bir zeytinyağ markası çıkaramaktadır. Türkiye den ihraç edilen zeytin yağları, İtalya, Fransa hatta İspanya tarafından ambalajlanıp, marka haline getirilip katma değeri artırılarak satılmaktadır.

Zeytinyağıında bir dünya markası yaratmak için çok ama çok geç kaldık. Marka konusunda ülkemizin strateji geliştirmesi şarttır. Bu ulusal bir çalışma haline getirilmelidir.

Dünyanın büyük metropollerinde, merkezlerinde, alışverişmerkezlerinde, meydanlarında standartı olan mağazalarda özel bir marka ile satışa sunulmalıdır. Zeytinyağ üretiminde dünya liderliğine marka olarak ulaşmamız hem zeytinciliğimizi geliştirecek, hemde katma değeri yüksek üründen kazanç elde etmemize neden olacaktır.

Zeytin üreticilerine verilen destekler artmalıdır. Oysa şu an zeytin fabrikalarının çoğunun kendi zeytinlikleri bile yoktur. Piyasadan zeytin toplamakta ve toplanan zeytinler işlenmektedir. Bu işletmelerinde çoğu yabancı sermaye ye dönmektedir.

Zeytinliklerde çalışan işçilerimiz günlük olarak az gündeliklerle çalışmaktalar, günde 60 türk lirası ile 70 türk lirası arasında çalışan işçilerimiz bütün gün bu denli düşük ücretlerle kısıtlı bir toplama süresinde çalışabilmektedirler.

Oysa Marmara Birliği örneğinde olduğu gibi birliklerimizin sayısı artasa, zeytin üretimi konusunda eğitimli üretim yapılabilse, birde bunlara dünya çapında bir Pazarlar bulunsa, harika olmaz mı

Bizim İspanya dan ne eksiğimiz var inanın zeytinimiz çok daha lezzetli, verimli, yağ oranı dengeli.

Türkiye nin marka olacak konularından biri hiç şüphesiz Zeytindir. Bu konuda Balıkesir ve ilçelerine de büyük görev düşmektedir. Neden Balıkesir de de bir Zeytin birliği kurulup, Uluslararası Marka olma yoluna gidilmesin ki…

Bursa ya bağlı Tirilye de Romalılar zamanında gemilerle Zeytin, Zeytinyağı taşınırmış ve bu zeytinler dünyanın en güzel zeytinleri kabul edilirmiş…Düşünün Romalılar o devirlerde Trilye Zeytin ve yağını marka haline getirmişler, Tirilye limanından bir dönem sadece Zeytin ürünleri yüklenirmiş…

Dünyada üretilen yağların sadecce yüzde ikisi zeytinyağıdır, o denli değerlidir zeytinyağ, oysa talep son 20 yılda 2 katına çıkmıştır. Buda ülkemizdeki Zeytinağaçlarının değerini artırmıştır. Zeytinağaçlarına gözümüz gibi bakmalıyız, bilge ağaç sınıfında olan Zeytin ağacı ömrü insan ömründen uzun olan bir bitkidir. Sırf bu nedenden bile saygıyı haketmektedir.

Akdeniz iklimi ve yakın iklimler Zeytin yetiştirmek için uygundur.

Yunanistan bizden çok küçük bir ülke olmasına rağmen zeytin üretiminin yüzde 15 inin karşılarken, Türkiye yüzde 9 unu karşılamaktadır. Ama Yunanistan nın zeytinden elde ettiği gelir, bizim zeytinden ettiğimiz gelirin çok üzerindedir. Yunanistan Dünya piyasasına çoğunlukla kendi markaları ile girmektedir.

Türkiye de Zeytinyağ tüketimi de Yunanistan nın altındadır.

Zeytin ve zeytin yağ konusunda patent, markada da Yunanistan nın çok gerisindeyiz.

Türkiye de üç çeşit zeytinyağ üretilir

-Natürel zeytinyağı

Koparıldıktan 4 saat içinde, 27 derecenin üzerine çıkmayan ısıda, mekanik yöntemlerle sıkılmasıyla elde edilen ve herhangi bir rafinasyon işlemi gerektirmeksizin doğrudan elde edilen yağlardır.

-Rafine zeytinyağı

Yüksek asidi zeytinyağlarının doğal yapısında farlılığı yol açmayan yöntemlerle elde edilen yağdır. Bünyesinde oleik asit bulundurur. Kızartmalar için idealdir.

-Riviera Zeytinyağı

Natürel zeytinyağ ile rafine zeytinyağın karıştırılmasıyla oluşturulur. İtalyanlar bulmuştur. Kızartma, yemek ve soğuk kullanım için uygundur.

Zeytinyağında TAĞŞİŞ( HİLE)

Malesef zeytinyağındada tağşiş vardır. Piyasaya sürülen bir çok zeytinyağına daha ucuz olan yağlarda karıştırılmaktadır.

Böyle bir uygulama dünya pazarında kabul edilemez.

HADİ ZEYTİNYAĞINDAN BİR DÜNYA MARKASI ÇIKARALIM ARTIK. ANATOLİVE BENDE İSİM ANNESİ OLAYIM. ANADOLU VE ZEYTİNYAĞ NE GÜZEL BİR ARADA..

 

 

 

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın