ZİRVENİN ARDINDAN..

Balıkesir ve Edremit,Sındırgı,Gönen ilçelerinde , 24-25 Eylül tarihinde gerçekleştirilecek olan “4. Uluslararası Termal ve Sağlık Turizmi Zirvesi”’ne  yönelik hazırlıklar  2019 yılının ilk günlerinden bugünlere kadar yoğun bir biçimde  sürdürüldü.

Bu amaçla;  ülke genelinde termal kaynaklara ve tesislere sahip il de ilçelerde oluşturulmuş Danışma Kurulu toplantıları ile 24-25 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen  4. Uluslararası Termal ve Sağlık Turizmi Zirvesi toplantılarına Ticaret, Turizm ve Sağlık Bakanlıkları Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi,,bölge milletvekilleri, büyükşehir ve il valileri, ilçe kaymakamları, büyükşehir ve il, ilçe belediye başkanları, Kalkınma Ajansları, üniversiteler,akademisyenler yanı sıra büyükşehir, il ve ilçelerdeki Ticaret Odaları, meslek kuruluşları, sivil toplum örgütleri  ve siyasi partiler, basın-yayın kuruluşları ve gazeteciler  büyük ilgi gösterdiler.

Olayın şakası yok.!

ZİRVEYİ GERÇEKTEN DEĞERLENDİREBİLDİK Mİ?

Gerçekleştirilen uluslararası zirve ile Türkiye’nin sağlık turizmindeki yerini daha  da ileriye taşıyıp, sahip olduğumuz coğrafi, doğal, tarihsel, kültürel , termal su kaynakları, ile tesis açısından sahip olduğumuz potansiyali tüm dünyaya tanıtmayı amaçlıyoruz.

23 Eylül’den bu yana; 56 ülkeden 300’ü aşkın katılımcı, 100 yerli alım heyeti, 56 yabancı basın mensubu ve yerel katılımcıları ağırlanıp, Afyon, Sivas gibi  Balıkesir’in de termal sağlık turizmindeki potansiyelini dünyaya tanıtmak için; Sındırgı, Ayvalık, Edremit ve Gönen ilçelerinde termal turizm merkezlerine ve termale uygun alanlara geziler düzenlenip, tanıtımlar yapılacaktı.

Bu doğrultu da ;Kaymakamlık, Ticaret Odası, 17 Eylül ve Beykent Üniversiteleri ile işbirliğiiçinde ‘Gönen vizyon 2023’ çalışma grubunu oluşturup, kentin tüm dinamiklerinin  ortak paydada buluştuğu, bilimsel ölçütlere uygun ve ülkemizin 2023 yılı hedef ve vizyonuyla  bir çalışma platformu kurulup, kentin eğitim, sanayi, tarım, hayvancılık, gıda, turizm ve iğne oyası  gibi potansiyalinin yüksek olduğu alanlarda kendi gücünü keşfedip, geleceğini güçlendirmesi hedeflendi.

Termal turizm  ve Tarım ile Hayvancılığımız konusunda 40-50 kişiyi geçmeyen çalıştaylar gerçekleştirilip,konunun  muhataplarının yer almadığı salon toplantılarında, protokolden  söz alan  isimler, özellikle belediye başkanı Palaz, her iki çalıştay da yaptığı konuşmalar incelendiğinde, bugün ve gelecek açısından hemen hiçbir şey söylemedi.

ZİRVE DE GÖNEN NEREDE..?

  1. Uluslararası Termal ve Sağlık Turizmi Zirvesi’ne katılımcıların ve yabancı basın mensuplarının son durak yeri Gönen’di.Google Amca’ya girin, bakın, konu ile ilgili yaygın ve yerel haber sitelerinde bu konu ile ilgili ne var? Edremit ve Sındırgı’da Zirve kapsamında gerçekleştirilen toplantıyı, konuşmaları haber olarak okuyabilirsiniz ama aralarında ne yazık ki, Gönen yok..! Gönen Kaymakamlığı ve Gönen Belediyesi’nin sitelerinde de Zirve ile ilgili bir habere rastlamadım. Sadece Başkan Palaz’ın şahsi paylaşım sitesinde sadece konu ile ilgili bir kaç resim ve bilgi var.!

Peki, Zirve’de Gönen’e gelen konuklarla ilgili ne yapmışlar?

“4.Uluslararası Termal Turizm Zirvesi kapsamında Gönen Kaplıcalarında, ilçe kaymakamımız Arslan Yurt, Ticaret Odası Başkanı Ahmet Selvi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Daire Başkanı Yahya Akduman ve Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Emin Çakmak’ın katılımıyla 56 ülkeden yaklaşık 190 katılımcıyla bir araya gelerek kaplıca tesislerimiz ve ilçemiz hakkında gerekli bilgileri paylaştık.”

Başka..?

“Balcı Mahallemiz 56 ülkeden farklı kültürlere ev sahipliği yaptı.4. Uluslararası Termal Turizm Zirvesi kapsamında bölgemizde çeşitli incelemelerde bulunmak üzere ilçemize gelen 180 yabancı katılımcıya ilçe kaymakamımız Arslan Yurt, Belediye Başkanımız İbrahim Palaz ve Ticaret Odası Başkanımız Ahmet Selvi’ninde katılımlarıyla bölgemize has yemekler ikram edildi.”

Başka başka..!?

Bir de Gönen Ticaret Borsası Başkanı ve Mutlular Grup Başkanı İbrahim Mutlu, böyle olmaz, diyerek, “Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Emin Çakmak ve 56 ülkeden gelen konuklarını “ bahçesinde  otantik bir ortamda Türk usulü ağırlamış.. Bence en makbulü de  bu olmuş..! Bu tip uluslararası ve ulusal organizasyonları iş adamı Mutlu’ya bırakmak lazım, diye düşünüyorum..

 ALIN SİZE TERMEL TURİZM ROTASI..!

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı’nın 2019 yılı Şubat’ın da  dile getirdiği, Gönen’in  termal turizmin gelişmesi için eni tesislere ihtiyacının  olduğuna dikkat çekerek,”Otoyollar tamamlandıktan sonra Avrupa ile direk bağlantı sağlanacak. Bu bağlantı ile buradaki termal potansiyel için gelecek çok parlak olacak. Edremit, sezonunu 4 aydan 12 aya çıkarabilir. Bigadiç, Sındırgı gibi ilçelerimiz turizmden daha çok faydalanabilir. Hep birlikte hareket edilirse az zamanda çok iş yapılabilir. İlçelerimiz birbirinden uzak olup farklılık arz etse de birlik içinde hareket edebiliyor, bu çok olumlu bir durum. Gönen ise yeni, istisnai tesisleri olan, termalde ayrı bir yerde değerlendirilerek öne çıkan bir ilçe olabilir.”

Termal turizm konusunda başka ne söylenebilir ki!?İlçemiz, termal turizm ve termal kaynaklarının değerlendirilmesi noktasında gerçekte sözün bittiği yerde. Laf değil, iş üretmek, iş üretenlerin ve sektöre yatırım yapacakların da önünü tıkamamak gerekiyor.

Esen kalın…

Bu Haberi Sosyal Medya'da Paylaşın